Uraz typu „smagnięcie biczem”. Wszystko co warto wiedzieć.

W naszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu. Sam przekonałem się o tym niedawno, będąc zmuszonym przez ponad tydzień poruszać się po Warszawie jedynie komunikacją miejską. Uwierzcie mi, albo ja już jestem taki „wygodny”, albo to faktycznie była istna katorga. Nawet zrobienie większych zakupów staje się wyzwaniem na miarę ultramaratonów górskich, tym bardziej podczas ostatnich upałów.

Niestety, nasze drogi (choć coraz lepsze) nadal są w czołówce najniebezpieczniejszych na świecie. Co za tym idzie Polacy również zdecydowanie zbyt często ulegają wypadkom komunikacyjnym. Najczęstszym skutkiem takiego zdarzenia, spotykanym w gabinetach fizjoterapeutycznych, jest uraz typu „smagnięcie biczem”. Co najdziwniejsze wcale nie zaraz po incydencie, ale również kilka – kilkanaście lat po epizodzie, którego długoterminowe skutki mogą być tragiczne.

Jak powstaje „smagnięcie biczem”?

Uraz biczowy następuje bardzo gwałtownie. Zazwyczaj związany jest on z niespodziewanym uderzeniem w tył samochodu, którego siła najpierw wymusza bezwładny ruch kręgosłupa szyjnego do przeprostu (nadmierny skłon głowy w tył) po czym równie gwałtowny powrót głowy do pełnego zgięcia (skinienie głową na „tak”). Nazwa tej jednostki chorobowej bierze się z faktu, iż sam ruch jest podobny do uderzenia bicza, a przy okazji tak jak i bicz może porządnie uszkadzać tkanki.

maciejsarna

Mechanizm powstania urazu typu “smagnięcie biczem”.

Czym może skutkować uraz biczowy?

Szyja wcale nie jest taką słabą strukturą, jak się o niej mówi. Potrafi udźwignąć kilkanaście kilogramów wody, noszonej w dzbanach na głowach afrykańskich kobiet, czy zwieszonego na niej stukilogramowego fizjoterapeutę, wykonującego manipulację odcinka szyjnego kręgosłupa (tak, w XXI wieku nadal stosuje się takie techniki).

Rozbudowany gorset mięśniowo – więzadłowy tego odcinka znakomicie sprawuje się w przypadkach świadomie kontrolowanych przez naszą głowę. Niestety, szybkość ruchu spowodowanego uderzeniem (np. nadjeżdżającego samochodu) jest tak duża, że nasz mózg nie jest w stanie w sposób błyskawiczny na niego zareagować, a co się z tym wiąże nie zdąży napiąć mięśni i uchronić szyi przed nadchodzącym urazem typu „smagnięcie biczem”. Jakie są zatem konsekwencje takiej sytuacji?

Przede wszystkim naciągnięcie/naderwanie więzadeł i mięśni okolicy kręgosłupa szyjnego lub trwałe uszkodzenie dysku, który również jest strukturą miękką. W najgorszym przypadku może również dojść do złamania tzw. zęba drugiego kręgu szyjnego (bardzo niebezpieczna sytuacja nawet zagrażająca życiu), lub innej części układu kostnego w obrębie szyi. Nawet pozornie niegroźna stłuczka może skutkować dużymi problemami na długie lata.

Jak rozpoznać objawy urazu biczowego?

Najbardziej zdradliwą sytuacją w diagnostyce tej jednostki chorobowej jest fakt, że skutki uszkodzenia struktur w obrębie szyi zazwyczaj nie pojawiają się zaraz po wypadku. Adrenalina, zamieszanie i emocje często przygłuszają ból i pozostałe symptomy. Te mogą pojawić się ze zdwojoną siłą kilka lub nawet kilkanaście godzin po epizodzie. Warto zatem uczulić się na objawy, które mogą pojawiać się z dużym opóźnieniem w czasie:

  • ból głowy,
  • nudności,
  • wymioty (niebezpieczna sytuacja!),
  • utrata przytomności (bardzo duże niebezpieczeństwo),
  • drętwienie rąk,
  • sztywność karku,
  • gwałtowne zmiany nastroju (mogą świadczyć o szoku pourazowym).

Objawy uszkodzenia typu „smagnięcie biczem” widoczne są również na zdjęciu rentgenowskim jako tak zwany objaw “struny” (patologiczny przeprost kręgosłupa), dlatego zdjęcie RTG powinno być wykonane u wszystkich pacjentów biorących udział w wypadkach drogowych i uskarżających się na bóle głowy i szyi.

Zrzut ekranu 2015-08-15 o 11.01.53

Przewlekły stan po urazie “smagnięcia biczem”. Na zdjęciu utrwalone przez lata ustawienie typu “struny” wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie dysków.

Co zrobić po wypadku?

Pierwszą podstawową rzeczą po incydencie komunikacyjnym jest poddanie się szczegółowemu badaniu. Nie ważne, że nie boli i czujemy się dobrze. Jeśli na miejscu zdarzenia pojawia się lekarz dajmy mu się zbadać. Przy ilości straconego czasu na samym wypadku dodatkowe 5 minut nas nie zbawi, a może uratować naszą szyję przed niebezpiecznymi skutkami nieprawidłowego ustawienia. Jeśli możliwe jest wykonanie rentgena kręgosłupa szyjnego również go zróbmy! Da nam to względną pewność, że nic złego się nie stało.

Jeśli odczuwasz nawet jeden lub dwa z wymienionych wyżej symptomów nawet kilka dni po urazie koniecznie zgłoś się do lekarza lub fizjoterapeuty. Po kilku testach diagnostycznych mają oni obowiązek skierować Cię na dalsze badania lub (w przypadku pewności, że działanie jest w pełni bezpieczne) rozpocząć terapię.

Sama rehabilitacja zazwyczaj skupia się na przywróceniu naturalnego ustawienia szyi, usunięciu dodatkowego napięcia, i zmniejszeniu dolegliwości bólowych. W takich przypadkach stosuje się zazwyczaj terapię manualną, kinesiotaping, delikatne ćwiczenia mobilizujące ruch i stabilizujące kręgosłup, a całą terapię ruchową wspiera się zabiegami fizykoterapeutycznymi.

Nie bagatelizuj sprawy!

Jeśli pojawiły się u Ciebie objawy urazu typu „smagnięcie biczem” zacznij działać. Duża część pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa szyjnego zgłasza mi podczas badania doznane wypadki samochodowe (i nie tylko, inne upadki typu narty, upadki z wysokości również) od których ból się rozpoczął i trwa nawet kilkanaście lat. Po takim czasie część uszkodzeń jest już trwała, a terapia zdecydowanie dłuższa.

Nie ryzykuj. Rehabilituj od razu.

Źródła zdjęć: www.yourlawyers4less.com, www.maciejsarna.pl.

3.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
61 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
bartoszkowalak
26 lutego 2016 14:54

Dzien dobry, Pozwoliłem sobie podlinkować Pana rtykuł do mojego wpisu na blogu o odszkodowaniach. Pisałem akurat wpis dotyczący problemów z uzyskaniem zadośćuczynienia za skutki doznanego urazu biczowego i odesłałem do… Czytaj więcej »

Wojciech Drapała
26 lutego 2016 16:33

Bardzo ciekawy artykuł. Co nie co wiem o tym urazie z własnej praktyki adwokackiej. Ubezpieczyciele często odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za ten uraz albo skrajnie zaniżają odszkodowania. Wychodzą z założenia, że… Czytaj więcej »

Aneta
16 marca 2017 14:00

Witam. We wtorek (14.03)doznałam właśnie takiego urazu po kolizji drogowej. Byłam na SOR wykonano RTG odcinka szyjnego i powiedziano mi że jest uraz i nic więcej. Mam nosić przez 3… Czytaj więcej »

Konrad
2 kwietnia 2017 12:31

Witam. Wczoraj uznałem podobnego urazu. Spadek z większej wysokości i dużej prędkości na rowerze. Upadek na na głowę ale odgięcie głowy było tylko do przodu ( tak jakby salto w… Czytaj więcej »

Kasia
6 kwietnia 2017 10:56

Witam 2 tygodnie temu doznałam z pozoru niegroźnego wypadku w autobusie,myślałam,że tylko mną lekko szarpnęło i tyle. Po dwóch dniach wystąpiły nieznaczne bóle które szybko minęły same z siebie,jednak po… Czytaj więcej »

Maria
11 kwietnia 2017 21:58

Witam, tydzień temu również doznałam urazu “smagnięcie biczem” w stłuczce samochodowej. Na SOR założono mi kołnierz na 2 tygodnie. Gdy poszłam kupić kołnierz do sklepu rehabilitacyjnego, fizjoterapeutka zdziwiła się, że… Czytaj więcej »

JOANNA
15 kwietnia 2017 15:44

Niestety takie z pozoru drobne stłuczki mogą skończyć się poważnie. U mnie 28 sierpnia wypadek samochodowy, rehabilitacja, leczenie…. skończyło się operacją 3 kwietnia. Wstawiony implant w kręgosłup… ale wg ubezpieczycieli… Czytaj więcej »

Dominik
3 sierpnia 2017 20:49

Witam. 2 tyg temu przy mocnym kaszlnięciu moja głowa wykonała nadmierny ruch w przód co poskutkowało poterzmym bólem w odcinku szyjnym, paraliżem rąk oraz brakiem możliwości ruchu głowy. Udałem się… Czytaj więcej »

Ola
Ola
18 sierpnia 2017 18:18

Witam .Proszę o poradę. 3 tygodnie temu miałam wypadek. Bardzo silne uderzenia z trzech stron. Zaraz po wypadku wydawało mi się, że oprócz siniakow i stluczen jest ok. Po paru… Czytaj więcej »

Ola
Ola
28 sierpnia 2017 17:18
Reply to  Piotr

Dziękuję za info.

Pola
21 sierpnia 2017 07:53

Witam. Dwa lata temu w wyniku zderzenia czołowego doznałam takiego urazu. Przez 5 tygodni nosiłam kołnierz, po zdjęciu go przez jakiś czas nie było większych dolegliwości. Po około pół roku… Czytaj więcej »

Pola
19 września 2017 09:26

Czy można jakoś wysłać Panu rezonans na maila? Mógłby Pan spojrzeć w wolnej chwili? Wczoraj byłam na wizycie u kolejnego ortopedy który stwierdził ze w zasadzie nic nie można zrobić,… Czytaj więcej »

Katarzyna
15 lutego 2018 16:36

Witam bardzo serdecznie,dwa lata temu doznałam tego urazu wraz z złamaniem kręgu C2,miałam operację w Piekarach,w pazdzierniku 2017 wyjęli mi implanty…teraz miałam robione Tk i wyszło,że mam wypuklinę tylną centralno-prawoboczną… Czytaj więcej »

Ania
3 kwietnia 2018 18:40

Bylam uczestniczka takiego wypadku jednak jako pasazerka, siedzialam z tylu po prawek stronie. W momencie zderzenia siegalam po torebke i caly moj tulow byl skrecony w lewo. Przy uderzeni, zanim… Czytaj więcej »

Marta
15 kwietnia 2018 17:44

Witam, miałam wypadek w zeszłym roku w czerwcu, gdzie na SOR stwierdzili u mnie uraz biczowy. Ubezpieczyciel jednak się z tym nie zgadza, twierdząc, że skoro nic nie wyszło na… Czytaj więcej »

Ania
15 maja 2018 21:18

Dzień dobry, myśli Pan że obolały i dość napięty MOS może być wynikiem smagnięcia biczem czy niekoniecznie? Wczoraj rano zostałam uderzona w tył samochodu, a kładąc się spać zauważyłam silny… Czytaj więcej »

Danuta
21 czerwca 2018 10:25

Panie Piotrze Rowniez jestem.po smagnieciu biczem tzw whiplash po uderzeniu b silnym w tyl mojego auta. Przeszlam wszystkie etapy whiplasha , ktore po 2 miesiacach sa praktycznie nieodczuwalne. Pozostalo.mi dziwne… Czytaj więcej »

Magdalena
Magdalena
5 maja 2020 21:16

Pewnie już Pan nie odpisze bo ostatni komentarz został napisany 2 lata temu. Ale spróbuję. Czy cztery lata po wypadku w wyniku którego doznała m urazu typu smagnięcie biczem mogą… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
10 listopada 2020 23:27

Dzień dobry, doznałam tego urazu około 10 dni temu, pierwsze dwie doby było ok, po tym czasie pojawił się nieustający ból głowy, kręgosłupa i ręki. Rtg nie wykazało żadnych zmian,… Czytaj więcej »

Marta
Marta
12 grudnia 2020 18:26

Dzień dobry. Dziękuję za wpis, bardzo pomógł mi zrozumieć czym jest “smagnięcie biczem”. Czy taki uraz może powstać również podczas jazdy motocyklem, gdy przez prędkość i wiejący wiatr głowa odchyliła… Czytaj więcej »

Marta
Marta
13 grudnia 2020 17:58
Reply to  Piotr

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

Martyna
Martyna
4 stycznia 2021 13:53

Witam serdecznie. Bardzo długo szukam odpowiedzi na dwa nurtujące mnie pytania, lecz nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Chciałabym się dowiedzieć czy podczas urazów odcinka szyjnego zawsze należy nosić kołnierz oraz… Czytaj więcej »

Karol
Karol
14 stycznia 2021 12:29

Dzień dobry, 30 września 2020 roku miałem wypadek samochodowy – Pani wjechała we mnie czołowo. Podczas uderzenia miałem głowę lekko obróconą w lewą stronę. Dzień po wypadku zacząłem odczuwać zawroty… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Karol
Karol
Karol
26 stycznia 2021 10:07
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Karolina
Karolina
25 stycznia 2021 08:44

Witam wczoraj miałam wypadek samochodowy uderzenie w tył samochodu głową poleciała mi do przodu A później w tył. Wieczorem miałam masaż kręgosłupa ale dziś czuję napięte mięśnie karku i ścisk… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
25 stycznia 2021 12:49

Dzień dobry, czy dehydratacja krążków międzykręgowych (na wielu poziomach od C2 do C5) może być wynikiem urazu typu whiplash( uraz miesiąc temu)?Dodatkowo odprostowana oś kręgosłupa i wypuklenie krążków międzykręgowych na… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
22 marca 2021 11:55

Dzień dobry! Wczoraj wracając autem, ja jechałam jako pasażer z tylu, na drogę wybiegł kot i było gwałtowne chamowanie, w wyniku czego uderzyłam głowa o przedni zagłówek i głowa wróciła… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
8 kwietnia 2021 16:28

Dzień dobry. 3lata temu miałam wypadek samochodowy. Inne auto uderzyło w tył naszego samochodu. Udałam się do szpitala i tam powiedziano że mam skręcenie oraz naderwanie kręgosłupa odcinka szyjnego. Chodziłam… Czytaj więcej »

Patrycja
Patrycja
24 sierpnia 2021 18:16

Witam mąż 3 lata temu mial wypadeki doznal takiego właśnie urazu smagniecie biczem jednak na poczatku skierowano go do chirurga i kazal przez prsktycznie pol roku caly czas nosic kolnierz… Czytaj więcej »

Patrycja
Patrycja
25 sierpnia 2021 10:40
Reply to  Piotr

Maz mial sucha igloterapie u fizjoterapeuty teraz byl u chirurga ortopedy ponieważ bol promieniowal do barku i dretwaial mu ręka dostal zatrzyk blokady jednak w vark nie w kark gdzie… Czytaj więcej »

Ilona
Ilona
14 stycznia 2024 12:47

W piątek 13 stycznia kobieta z mocną siła uderzyła w tył mojego samochodu pamiętam tylko że uderzenie było jakby dwukrotne od wczoraj mam bóle głowy dziwne zawroty jakaś jestem rozbita… Czytaj więcej »

Monika
Monika
29 września 2024 11:33

Dzień dobry. Jestem po tym urazie biczowym, w 5 tyg zaczęłam terapię manualna. Czy to nie za wcześnie? Bo mam wrażenie że po pierwszej terapii cofnęlam się z moją ruchomością… Czytaj więcej »

Monika
Monika
4 października 2024 07:09
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź, faktycznie po 4 dniach jest lepiej. I jeszcze jedno pytanie mam, bo fizjoterapeuta już na tym etapie chce zastosować manipulacje kręgosłupem, żeby mnie wyprostować. Czy to jest… Czytaj więcej »

61
0
Would love your thoughts, please comment.x