Czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć?
Diagnoza: „przepuklina kręgosłupa” dla osób aktywnych brzmi jak wyrok sportowej śmierci. Dyskopatia to choroba, której boi się każdy i o której krąży wiele, mniej lub bardziej prawdziwych legend. Jedną z nich jest teoria, iż uszkodzenie krążka międzykręgowego jest nieodwracalne, a z powstałą już przepukliną niewiele da się zrobić oprócz operacji.
Aktualnie mogę już chyba napisać, że przez dobre kilka lat pracy zawodowej miałem okazję badać i prowadzić co najmniej kilkuset pacjentów „kręgosłupowych”. Nie wszystkich oczywiście udało się wyleczyć, jednak kilku spektakularnie zdrowiejących zapamiętuje się na zawsze. Jak to się dzieje, że niektóre osoby z ogromnymi przepuklinami w kręgosłupie i potencjalnie skazane na operację, po kilku miesiącach wychodzą z choroby bez szwanku? Czy rehabilitacja jest im niezbędna i ma szansę na przyspieszenia powrotu do zdrowia? Czy tak duże uszkodzenie dysku może się cofnąć lub wchłonąć? Zagłębmy dziś temat fenomenu zdrowienia krążka międzykręgowego.
Każdego z nas czeka dyskopatia.
Jak już wspominałem w kilku wcześniejszych postach słowo „dyskopatia” jest bardzo ogólnym stwierdzeniem, oznaczającym chorobę krążka międzykręgowego. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ot bardziej lub mniej naturalny objaw starzenia się kręgosłupa każdego człowieka. Przekornie można ją porównać do zmarszczek: możesz robić wszystko aby się nie pojawiły, jednak z czasem i upływającymi latami są raczej nieuniknione. Jednak czy jest się czym martwić?
W przeciwieństwie do wspomnianych zmarszczek, choroba zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych może dawać dolegliwości bólowe. Słowo „może” jest tu kluczowe, ponieważ w wielu przypadkach jest ona kompletnie bezobjawowa i nie ujawnia się nawet w wieku starszym. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich pacjentów, jednak zdarzają się tacy, którzy pomimo bardzo niekorzystnego obrazu kręgosłupa w rezonansie magnetycznym żyją bez bólu przez długie lata. Co to dla Ciebie oznacza? A no tyle, że sama dyskopatia nie jest powodem do jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej, czy fizjoterapeutycznej. Chyba, że jej nasilenie jest nieadekwatne do wieku pacjenta lub prowokuje objawy bólowe.
Nieodwracalne skutki przepukliny.
Zanim przejdziesz do możliwości leczenia przepukliny kręgosłupa musisz wiedzieć jak ona powstaje i jakie są jej główne przyczyny. W tych kwestiach pomogą Ci moje wcześniejsze posty dotyczące krążka międzykręgowego:
DYSKOPATIA KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO. CO TO TAKIEGO I JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?
10 FAKTÓW I MITÓW NA TEMAT KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO (DYSKU).
Jeśli zapoznałeś/zapoznałaś się z powyższymi postami to wiesz już, że uszkodzony krążek międzykręgowy nie ma szans na powrót do swojej pierwotnej struktury. To oznacza, że dysk raz odwodniony nie ma możliwości uwodnienia się z powrotem (utrata wody jest głównym czynnikiem degeneracyjnym w tym przypadku). Nasuwa się zatem pytanie: jakim cudem u niektórych pacjentów możemy zaobserwować poprawę w powtórnym rezonansie magnetycznym kręgosłupa, skoro krążek międzykręgowy nie ma praktycznie możliwości naprawy? W tym właśnie miejscu ujawniają się niesamowite zdolności naszego organizmu.
Uszkodzenie pierścieni włóknistych i “wysunięcie” się jądra miażdżystego (zaznaczone strzałką) to procesy praktycznie nieodwracalne.
„Gorzej” czasem oznacza „lepiej”.
Kręgosłup to bardzo dziwna struktura, której nie da się poznać w 100 %, nawet ucząc się o niej codziennie. Obserwując pacjentów w praktyce zawodowej stwierdzam, iż czasami przypadki uszkodzenia dysku pozornie wyglądające na najtrudniejsze do leczenia finalnie okazują się tymi najbardziej „wdzięcznymi”, łatwo poddającymi się terapii.
Pamiętaj, iż to nie wielkość przepukliny, a jej umiejscowienie względem struktur nerwowych (opony twardej, korzenia nerwowego, rdzenia kręgowego) jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze leczenia zachowawczego lub przymusie poddania się operacji. Dlatego też osobiście uważam, iż wynik MRI jest kompletnie bezużyteczny bez przeprowadzenia badania klinicznego pacjenta i sprawdzenia objawów, jakie się u niego pojawiają.
Ujawnienie przepukliny w rezonansie magnetycznym kręgosłupa nie zawsze oznacza, że pacjent musi odczuwać dolegliwości bólowe. Na zdjęciu obraz MRI pacjentki całkowicie bezobjawowej.
Napiszę nawet więcej: jeśli przeczytałaś/łeś powyższe wpisy wiesz już czym jest sekwestr (oderwanie się przepukliny od reszty krążka międzykręgowego). Czasem fakt, iż dysk „rozrywa się” na dwa oddzielne kawałki może być dla pacjenta zbawienne.
Makrofagi, czyli naturalni sprzątacze ludzkiego organizmu.
Pojawienie się sekwestru w badaniach obrazowych brzmi groźnie. W końcu jakby nie patrzeć oznacza to, iż jednolita struktura dysku uległa tak dużemu uszkodzeniu, iż część jądra miażdżystego odseparowała się od reszty i stała się tzw. ciałem wolnym. Na domiar złego ten nowy twór może się przemieszczać i to w bardzo niebezpiecznym rejonie, jakim są okolice kanału kręgowego i nerwów rdzeniowych.
Sekwestr to jednak nadal nie wyrok operacji, przynajmniej nie u wszystkich pacjentów. Jeśli po oderwaniu się od reszty krążka umiejscowi się on tak, że nie uciska struktur nerwowych i nie prowokuje bólu to można powiedzieć, że pacjent wygrał w Lotto (w tym przypadku może zdrowie, nie milion złotych). Sytuacja taka jest dość korzystna z dwóch względów: pacjent praktycznie nie odczuwa objawów (lub są one niewielkiego nasilenia), a sama struktura sekwestru nie jest już odżywiana (nie ma kontaktu z resztą dysku).
Powstały sekwestr aktywizuje całą lawinę mechanizmów obronnych organizmu, począwszy od nasilonego stanu zapalnego przez kilka pierwszych dni od urazu, a skończywszy na „włączeniu” makrofagów (komórek żernych) do pracy. To właśnie makrofagi mają zdolność do pochłaniania martwych komórek organizmu (za taką można właśnie uznać nieodżywianą tkankę sekwestru), dzięki czemu są w stanie wchłonąć oderwaną część przepukliny.
Powyższa sytuacja nie może mieć miejsca w przypadku, w którym uszkodzona część dysku nie odseparowuje się od reszty jego struktury. Dlatego też w niektórych przypadkach ten „gorszy” sekwestr czasem jest bardziej korzystny od stabilnej, stale odżywianej przepukliny.
Przykład całkowitego wchłonięcia się sekwestru na poziomie L4-L5 kręgosłupa. Pomimo braku rehabilitacji oderwana część krążka międzykręgowego uległa resorpcji w czasie 4 miesięcy.
Podsumowanie.
Fenomen zdrowienia krążka międzykręgowego nadal nie jest do końca poznany przez naukę. Pewne jest, iż niektórzy pacjenci mają niesamowite zdolności organizmu do samoregeneracji, u innych zaś „wchłanianie się” powstałych przepuklin nigdy nie zachodzi. Ciężko rokować, czy powstałe uszkodzenie ma szanse na wyleczenie, jednak jeśli nie prowokuje ono niebezpiecznych objawów neurologicznych warto spróbować je leczyć zachowawczo.
Odpowiadając na pytanie tytułowe: czy przepuklina kręgosłupa może się wchłonąć? Jak najbardziej, ale tylko w określonych warunkach i u nielicznych pacjentów. Pozostaje mieć nadzieję, iż to właśnie my jesteśmy tymi „wybranymi”. 🙂
Aktualnie ze wzgledu na zaostrzonie przewlekłego stanu bólowego kregosłupa l/s wraz z towarzyszaca rwa kulszowa neurolog zaordynowała sterydy doustnie nastepnie dwie blokady w odstepach tygodniowych. Powiedziała ze w wyniku silnego… Czytaj więcej »
Witam, przepuklina raczej nie może się obkurczyć od leków przeciwzapalnych. Jedynie obrzęk i stan zapalny wokół niej może się zmniejszyć, co również zmniejszy/zniweluje dolegliwości bólowe. Wchłonięcie i obkurczenie w tym… Czytaj więcej »
Witam, a czy zaraz po blokadzie kręgosłupa można sie rehabilitowac? Blokady bede miał 7 i 14 lutego a rehabilitacje ( ćwiczenia, zabiegi) od 15 lutego
Witam,
można. Pozdrawiam!
mam problem z kregoslupem ledzwiowym ,bolalo mnie 3 dni przeszlo po 4 miesiacach znowu to samo w pracy dzwiglam butelke z woda i niemoglam sie wyprostowac -okazalo sie ze to… Czytaj więcej »
Witam, z dużym prawdopodobieństwem to problemy z przepukliną. Proszę udać się do dobrego fizjoterapeuty, który Panią porządnie zdiagnozuje i rozpocznie leczenie. Jeśli chce Pani czekać na NFZ (nie polecam) to… Czytaj więcej »
Witam! Panie Piotrze w 2011 stwierdzono u mnie badaniem RM przepuklinę L2/L3 oraz wypadnięcie do kanału jądra miażdżystego krążka L2/L3. Do chwili obecnej nie miałam większych dolegliwości bólowych, funkcjonowałam w… Czytaj więcej »
Witam, na razie jeśli lekarz nie stwierdził objawów wymagających leczenia operacyjnego to nie ma powodu do operacji. Opisywane objawy nie pochodzą z poziomu, który miała Pani wcześniej “uszkodzony”. Proszę na… Czytaj więcej »
Witam, mam pytanie na które niestety nikt nie umie konkretnie i zdecydowanie odpowiedzieć. Co z płwaniem rekreacyjnym w zdiagnozowanej dyskopatii odcinka lęlźwiowego? Jakim stylem można bez przeszkód pływać a jakim… Czytaj więcej »
Witam, nie ma jednego, określonego stylu pływania przy problemach z kręgosłupem. Wszystko zależy od tego jaki problem u pacjenta występuje, w jakich ruchach odczuwa dolegliwości i jak funkcjonalnie zachowuje się… Czytaj więcej »
Witam. Od końca września 2017 czułam nasilający się ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Nadmieniam, że mam pracę siedzącą. W okresie od końca października 2017 przez ok. 1,5 miesiąca dodatkowo dźwigalam… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli była poprawa po 3 zabiegach to wróciłbym do tego samego fizjoterapeuty. Pozdrawiam!
Dziękuję 🙂
Dzien dobry Chciałabym wiedzieć jaka jest pana opinia do poniższego opisu rezonansu: Zniesienie lordozy szyjnej Zwężenie i zwyrodnieniowe obniżenie sygnału krążków międzykręgowych L2 L3, L5 S1 niewielkie obniżenie sygnału krążków… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli ma Pan dni bez bólu i nie ma Pan osłabienia mięśniowego kończyny dolnej ani zwieraczy to zdecydowanie spróbowałbym to rehabilitować. Pozdrawiam!
Szanowny Panie, Mam problemy z kręgosłupem lędźwiowym od wielu lat, jednak ćwiczenia rozciągające pomagały, jedynie co jakiś czas dochodziło do unieruchomienia na skutek nieprawidłowego ruchu czy dźwignięcia. Od roku jest… Czytaj więcej »
Witam,
przy takich objawach trwających już długo i nieskutecznej rehabilitacji wybrałbym się do neurochirurga w celu ustalenia terminu zabiegu. Pozdrawiam!
A czy taki zabieg jest skuteczny i spowoduje porwót do normalności, bez bólu?
Jaki zabieg ma Pan na myśli? Pozdrawiam!
Witam Mam pytanie. Mianowicie mam przepukline w odcinku ledzwiowym L5/S1 14 mm i obustronne zwezenie kanalu nerwowego. Powoduje to u mnie bol lewego pośladka i lewej nogi a od jakiś… Czytaj więcej »
Witam, jeśli od 5 miesięcy nie ma poprawy to zastanowiłbym się jednak nad leczeniem operacyjnym. termofor na pewno pani nie zaszkodzi, ale nie wiem czy odczuwa Pani po tym jakąś… Czytaj więcej »
Dzien dobry mam 35 lat. Od roku bole ledzwiowe sa bardzo mocne. Boli równiez mocno łydka prawej nogi. W nocy nie mogę spac. Nie mogę za długo chodzić jak i… Czytaj więcej »
Witam, przede wszystkim powinna się Pani rehabilitować. To fizjoterapeuci pracują nad zmniejszeniem dolegliwości bólowych w takich sytuacjach, nie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bez rehabilitacji nie ma sensu poddawać się zabiegowi… Czytaj więcej »
Witam od 3 miesiecy bolo mnie kregoslup zrobilem sobie rezonas i okazalo sie ze mam przepukline
Witam,
jak prawdopodobnie każdy w wieku powyżej 25 lat. 🙂 Jakie jest pytanie?
Przepraszm, tak z ciekawości Pan też ma? Czy nawet fizjoterapeute, który raczej zna sie na tym moze dopaść przepuklina ? Czy przepuklina na Th7-Th8 4mm centralno-prawa jest groźna ? Oraz… Czytaj więcej »
Witam, pyta Pan czy ja mam przepuklinę? Pewnie jakąś mam, ale nie ma to dla mnie większego znaczenia jeśli funkcjonalnie jestem zdrowy. 🙂 Z oceną Pana kręgosłupa proszę udać się… Czytaj więcej »
Witam mam 41 lat i straszny ból w odcinku lędźwiowym utrzymujący się od listopada,na początku pradowalo do prawego biodra ,więc dostałam blokadę i ból lekko ustał.Po 3 tygodniach ból powrócił,nie… Czytaj więcej »
Witam,
na pewno na razie zostałbym przy rehabilitacji, jeśli nie będzie poprawy przez 6 tygodni konsultowałbym z neurochirurgiem. Pozdrawiam!
Witam jestem po operacji dysku l4-l5 a To jest ten opis rezonansu : Lewowypukłe wygięcie ze spłyceniem lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Na poziomie L3-L4 widoczne są cechy częściowej dehydratacji i tylne… Czytaj więcej »
Witam,
nie da się tego określić po MRI. Do tego potrzebne jest badanie manualne lekarza lub fizjoterapeuty. MRI jest tylko badaniem dodatkowym ułatwiającym diagnozę. Pozdrawiam!
Witam A jeszcze jedno mam pytanie czy ta torbiel może być niebezpieczna ?
Nie, to zazwyczaj rzeczy standardowe nie dające dolegliwości bólowych. Pozdrawiam!
Dodam że mam problem z poruszaniem sie schylaniem skrecaniem w części ledzwiowej czasami schylajac się strzela mi tak że z bólu nie mogę wytrzymać i cały czas jest rwa kulszowa
Witam .Zainteresował mnie ten temat a konkretnie czy przepuklina może się wchłonąć ???ponieważ sama szukam odpowiedzi na to pytanie .Lekarze i terapeuci jednoznacznie odpowiadają ,że to nie możliwe !! a… Czytaj więcej »
Witam serdecznie,
tak, jak wynika z wpisu i Pani przypadku przepuklina zdecydowanie może się wchłonąć. Gratuluję trafnego wyboru leczenia. Pozdrawiam!
Czy mogę zapytać gdzie się Pani rehabilitowała ?
Jak dlugo byla Pani objawowa i jak radzila sobie z bolem? Mnie bola rece juz od roku i przestaje wierzyc, ze cos sie wchlonie, ale operacja to ryzyko.
Jak Pani się leczyła?
Panie Piotrze jakie objawy neurologiczne klasyfikuje do leczenia operacyjnego sekwestru? Lekarz mówi że sekwestr kwalifikuje do operacji po sprawdzeniu odruchów. O co chodzi? Mam sekwestr 7x5x18mm trzonu l5 w konflikcie… Czytaj więcej »
Witam, nie tylko brak odruchu rdzeniowego decyduje o przymusie leczenia operacyjnego. To sprawa tak indywidualna, że nie da się z góry ocenić bez badania całościowego czy pacjent się kwalifikuje, czy… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Dwa tygodnie temu przeszłam operacje i reoperacje przepukliny kręgosłupa na odcinku L5-S1. Pierwsza operacja była 3 tygodnie temu, ale dolegliwości nie minęły, na MR stwierdzono nawotowe wypadnięcie jądra… Czytaj więcej »
Witam, jeśli nie będzie pani uważać i stosować się do zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów skończy się kolejną operacją. Na razie to raczej nic groźnego po zabiegu, ale proszę się pilnować… Czytaj więcej »
Witam, jak się dalej potoczyła Pani sytuacja?
Dzień dobry, Mam 38 lat od 13 roku życia wykrytą skoliozę. lata rehabilitacji dziecięcej pogorszyły stan do skoliozy II/III stopnia. skolioza jest duża i bardzo duża jest rotacja. Od 10… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, powinna Pani po prostu szukać pozycji jak najmniej bolesnych. Tu nie da się od razu powiedzieć, że leżenie na brzuchu jest najlepsze, bo zależy to od pozycji przepukliny.… Czytaj więcej »
Witam od nastolatka mam pogłębioną kifoze i lekką skoliozę. Martwi mnie, że biodro od pewnego czasu jest bardziej nierówne. Prawe biodro jest niżej niż prawe. W dodatku coraz bardziej bolą… Czytaj więcej »
Witam,
na pewno może zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz popracować funkcjonalnie nad postawą. Pozdrawiam!
Witam, mój problem jest następujący. Od jakiegoś czasu bóle kręgosłupa w odcinku lędzwiowym, później doszły bole pośladka i uda. Lekarz zdiagnozował rwa kulszowa, z rtg wyszło: obniżenie wysokości krążków międzykręgowych… Czytaj więcej »
Witam,
nie wiem. Musi ją Pani po prostu spróbować żeby się przekonać. Pozdrawiam!
Dzień dobry, opis z rezonansu : na poziomie l5-S1 nie wielka przepuklina krążka m-k wpukla sie do kanału kręgowego na około 2mm penetruje podwięzadło ku górze, bocznie do prawego zachyłka… Czytaj więcej »
Witam,
to jest minimalna przepuklina. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą w celu profilaktyki, wytłumaczy wszystko po badaniu. Tu nie ma przeciwwskazań do pracy fizycznej jeśli chodzi o tą zmianę. Pozdrawiam!
Dzień dobry, mam 37 lat od dłuższego czasu cierpię na ból kręgosłupa z opisu RM wynika krążki międzykręgowe L3 – L4, L4 – L5 i L5 – S1 o zwyrodnieniowo… Czytaj więcej »
Witam, nie poważny, ale warty udania się do fizjoterapeuty i popracowania nad problemem. Spokojnie jest to do wyprowadzenia dobrą fizjoterapią jeśli wszystko pójdzie tak, jak wygląda. Tu nie warto czekać.… Czytaj więcej »
Dzień dobry. Mam przepuklinę na poziomie L4-L5. Moje pytanie brzmi, czy wolno mi zjeżdżać ze stromej zjeżdżalni na basenie? Czy to ma jakikolwiek wpływ na nią?
Witam,
wolno. Pozdrawiam!
Witam.Rok temu w maju podnioslam pojemnik,zabolalo w plecach,jeszcze tego samego dnia bol w lewym posladku i nodze. Stopniowo ból nasilal się, blokowalo noge,nie dawalam rady wstac z łóżka ,nie wspominajac… Czytaj więcej »
Witam,
na pewno blokada zmniejszy tylko skutki, ale problem nie zniknie. Tu zadanie dla doświadczonego terapeuty, który znajdzie przyczynę urazów kręgosłupa i zacznie nad nią pracować. Pozdrawiam!
Dzien dobry. Czekam na wizyte do neurologa ale po wizycie u mojego lekarza i rtg wiem ze: zwezenie miedzy l4 i l5, zwyrodnienie stawów kregosłupa, skrzywienie lewostronne k.ledzwiowego i osteofity.… Czytaj więcej »
Witam,
zdecydowanie najpierw rehabilitacja: terapia manualna i odpowiednio dobrany trening. Pozdrawiam!
Dzień dobry, Bardzo proszę o poradę…Czy da się z tym żyć? Rezonans odcinka piersiowego: Częściowa dehydratacja Th3/Th4. Przepuklina tylna prawoboczna Th2/3 modelująca rdzeń i uciskającą korzeń nerwowy. Niewielka tylna lewoboczna… Czytaj więcej »
itam,
ta przepuklina Th2/3 nie wygląda z opisu za dobrze. Warto byłoby się skonsultować z neurochirurgiem, tu trzeba zrobić dokładne badanie zanim podejmie się decyzje jak to leczyć. Pozdrawiam!
Dziękuje bardzo:)
Witam. Od prawie 5 lat cierpie na dyskopatie L5/S1. Opis badania- MR: -spłycenie lordozy,,skrzywienie prawoboczne – wysokośc i struktura trzonów kręgów prawidłowa, – cechy dehytrytacji krązków m-k L4/L5 i L5/S1… Czytaj więcej »
Witam, po takim czasie jeśli rehabilitacja była nieskuteczna tyle miesięcy to nie spodziewałbym się cudownych rozwiązań. Tu nastawiałbym się jednak już na przymus zabiegu jeśli inne leczenie nie miało pozytywnego… Czytaj więcej »
Witam, Od sierpnia 2017 r mam problem z kręgosłupem lędzwiowym .Duży ból do pośladka podczas siedzenia ,natomiast podczas chodzenia ból ustępował.Tak było 3 miesiące ,potem objawy jakby się uspokoiły ,pozwalając… Czytaj więcej »
Witam, jeśli jest Pan w stanie w miarę normalnie funkcjonować i nie ma Pan osłabienia zwieraczy ani problemów z siłą mięśniową stopy (np. przy staniu na palcach) to zdecydowanie do… Czytaj więcej »
Dziękuje Panie Piotrze za opinię – czyli pozostało najgorsze.
A jakie są Pana doświadczenia z pacjentami pooperacyjnymi + implant ?
Pozdrawiam.
Mam, w większości pozytywne. Pozdrawiam!
Dzień dobry Panie Piotrze Mam 25 lat i jestem rok po operacji kregoslupa L4 l5 ( mam wstawiony jakiś stabilizator między l4a l5 ) operacje miałem we Francji . Trochę… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, nie jestem w stanie odpowiedzieć Panu na takie szczegółowe pytania mając tylko szczątkowe informacje o chorobie. Proszę udać się do dobrego neurologa lub fizjoterapeuty i po prostu spróbować… Czytaj więcej »
Mój Siostrzeniec miał operacje trzeciego kręgu szyjnego i po tej operacji nie rusza nogami ,ani rękami.
Co może być tego przyczyną? Proszę o odpowiedź w czym jest problem?
Witam,
nie wiem. Nie mam pojęcia jaką operację miał przeprowadzoną. To raczej pytanie do lekarza operującego. Pozdrawiam!
Jesli mozna zapytac co to byla za operacja i gdzie?
Witam serdecznie i znowu ciekawe informacje. Może i w mojej sprawie Pan coś pomoże. W lutym 2018 miałam operacje L5/S1 wykonano hemilaminiktomie i usunięcie jądra miażdżystego na poziomie L5 S1… Czytaj więcej »
Witam, jeśli nie na Pani niedowładów i nie ma problemu z siłą zwieraczy (nietrzymanie moczu) to dalej bym się rehabilitował. Implant ruchomy raczej nie ma szans na powodzenie w przypadku… Czytaj więcej »
Witam. Co oznacza zmiana obrzękowa górnej części trzonu c7 i czy naczyniak w th3 który rośnie 1mm na rok (11 mm) wymaga interwencji chirurgicznej? Drętwieją mi ręce i bolą bardzo.… Czytaj więcej »
Witam,
to raczej pytanie do Pani neurologa/neurochirurga. Nie jestem w stanie na to odpowiedzieć, nie znam całej historii badania. Naczyniaki w kanale kręgowym zazwyczaj są niegroźne i nieoperacyjne. Pozdrawiam!
Witam. Mam prosbe do Pana odnośnie interpretacji wyniku rezonansu. Na początku kwietnia obudzilem sie z bardzo silnym bolem plecow i wylądowałem w szpitalu na kroplowce przez pare godzin. Ból czesciowo… Czytaj więcej »
Witam, faktycznie jeśli dolegliwości są niewielkie nie nadaje się to na razie na pewno do zabiegu. Na co uważać szczególnie? To musi określić fizjoterapeuta podczas wizyty po dokładnym badaniu i… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze. Mam stwierdzoną przepukline kręgosłupa odcinka szyjnego C5 i c6 oraz C6 i c7 z uciskiem na korzeń nerwowy. Ból trwa już 6 tydzień byłem w szpitalu neurochirurg… Czytaj więcej »
Witam,
można spróbować u innego specjalisty jeśli faktycznie objawy po zabiegu są dość wyraźne i się nasilają. Osobiście pewnie bym tak zrobił. Pozdrawiam!
Witam, mam to samo co Pan: Paracentralna, skierowana w lewo, migrujaca w dol przepuklina krazka miedzykregowego C5/C6. Przepuklina wypelnia lewy boczny zachylek kanalu kregowego. Modeluje worek oponowy. Lekarz neurolog tez… Czytaj więcej »
Witam,
o takich rzeczach decyduje lekarz neurochirurg po badaniu pacjenta, nie fizjoterapeuta, czy inny pacjent w internecie. Polecam się jednak wybrać do specjalisty. Pozdrawiam!
Witam mam niepokojący wynik MR pani doktor powiedziała ze pilna operacja mnie czeka , czy mogę prosić o wypowiedz . Dodam ze mam drętwienie lewej ręki ciągły silny ból ,… Czytaj więcej »
Witam,
zdecydowanie operacja przy takim opisie jeśli Pani Doktor potwierdziła. To niebezpieczny objaw i nie ma tu na co czekać. Pozdrawiam.
Witam, moj maz ma 26 lat i dwie przepukliny na kręgosłupie, prosze o pomoc gdzie sie udac najblizej, woj świętokrzyskie, łódzkie.
Witam,
https://www.fizjologika.pl/fizjoterapeuci-ktorych-polecam/
Pozdrawiam.
Witam. Jestem tydzien po operacji (discektomii) przepukliny na poziomie L5 – S1. Chcialem zapytac, jaki termin rozpoczecia rehabilitacji jest najbardziej wlasciwym I jak powinna ona przebiegac? Na czym polega praca… Czytaj więcej »
Witam,
już można zacząć pracę z fizjoterapeutą. Powinna ona się skupiać na mobilizacji blizny, uruchamianiu restrykcji mięśniowych terapii tkanek miękkich itp. Zabiegi fizyko są ok, ale nie stosowałbym UD.
Dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie. W czasie operacji zostal podrazniony korzen nerwowy, w zwiazku z tym nie czuje skory przy dotyku polowy posladka I uda od tylu. Jest… Czytaj więcej »
Jest szansa, ale to zależy jak mocno był podrażniony. Jeśli teraz nie ma wpływu na siłę to już nie będzie miało, bo to tylko nerw czuciowy. Pozdrawiam!
Witam. Mój problem to pogorszenie stanu po rehabilitacji. Mam wypuklinę l5 s1 , na swój termin “rehabilitacji” czekałem od marca. Zaledwie 4 dni cwiczeń i ból kręgosłupa. Kłucie w pośladu… Czytaj więcej »
Witam,
na pewno jeśli stan się pogarsza trzeba zmodyfikować rehabilitację, bo jest nieodpowiednia. Pozdrawiam!
Dzień dobry, Mam pytanie z cyklu nietuzinkowych. Czy przepuklina na poziomie C5-C6 (prawoboczna, wtórnie modelująca rdzeń) może pojawić się w wyniku niezwykle silnego i długotrwałego napięcia mięśni górnego zwieracza przełyku?… Czytaj więcej »
Witam,
niestety nie wiem. Pozdrawiam!
Może źle sformułowałam pytanie. 8 maja 2017 roku jechałam tramwajem i w trakcie jazdy motorniczy nagle zahamował. Siedziałam, ale rzuciło mnie do przodu, w sumie szarpnęło. Dosłownie sekundy po tym… Czytaj więcej »
Witam, proszę po prostu skonsultować to z kim innym, może inny lekarz specjalista spojrzy na to dokładniej i Panią zbada. Przepukliny nie można usunąć fizjoterapią, ale można poprawić stan funkcjonalny… Czytaj więcej »
Witam, od kilku lat mam nawracające bóle w okolicach kręgosłupa lędźwiowego promieniujące do nóg. Za każdym razem leczono mnie środkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i rozluźniającymi, a następnie kierowano na rechabilitację –… Czytaj więcej »
Witam, MRI nie decyduje o operacji, ale jesli ma Pani permanentne osłabienie kończyny i neurochirurg zakwalifikował to do zabiegu to prawdopodobnie jest ona konieczna. Bez badania nie jestem Pani w… Czytaj więcej »
Dobry wieczór! Bardzo proszę o odpowiedź – jeśli jest przepuklina na odcinku l5 S1 około 2 cm, lekki niedowład w stopie, nie można stanąć na palcach to jest konieczna operacja,… Czytaj więcej »
Witam, jeśli neurochirurg zakwalifikował to na operację to bym się nie zastanawiał za długo. Objawy mogą się utrwalić i nie wrócić nawet po zabiegu jeśli będzie to zbyt długo trwać.… Czytaj więcej »
Witam mam lekką skoliozę lewą nogę krótszą,ból kręgosłupa lędżwiowego już od 5 mc boli mnie w krzyżu i promieniuje do prawego pośladka i nogi,od 2mc ból się pogłębia biorę leki… Czytaj więcej »
Witam,
nie wiem. Bez badania kompletnie nie da się określić skąd ma Pani dolegliwości bólowe. Pozdrawiam!
Witam. Od marca br. Zmagam się ze zdiagnozowaną przepukliną kręgosłupa odcinka L4-L5- s1. Urazu nabawiłem się pracując fizycznie. Od tamtej pory jestem pod stałą opieką ortopedy, który stwierdził , że… Czytaj więcej »
Witam,
może po prostu warto zmienić specjalistów, z którymi Pan współpracuje. Zacząć od lekarza, a skończyć na zmianie fizjoterapeutów. Pozdrawiam!
Witam. Mam 42 lata i może w mojej sprawie Pan coś pomoże. Niestety od 14 lat siedzę 8h przy komputerze a uprawianie sportu zacząłem dopiero 5 lat temu. Jakiś czas… Czytaj więcej »
Witam, 1. Tu powinien się wypowiedzieć neurochirurg jeśli nie może Pan stanąć na pięcie. 2. Jeśli nie boli raczej nie ma sensu brać leków przeciwbólowych. 3. Tu podstawą powinna być… Czytaj więcej »
Witam serdecznie jestem 2 miesiące po endoskopowej operacji kręgosłupa lędźwiowego l5s1 była to duża przepuklina i 3 miesiące praktycznie przed operacja leżałam a od wczoraj leżąc odczuwam z tyłu uda… Czytaj więcej »
Witam,
normalne. Proszę zacząć się rehabilitować.
Pozdrawiam!
Witam. Czy poleca Pan maszynową trakcję kręgosłupa przy stwierdzonej znacznej przepuklinie L5/S1? Objawy to ciągnięcie lewej nogi. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
Witam,
musi o tym zdecydować fizjoterapeuta prowadzący, do wyciągu trakcyjnego trzeba najpierw dokładnie zbadać pacjenta. Pozdrawiam.
Witam panie Piotrze. Bardzo proszę o interpretację mojego rezonansu kręgosłupa szyjnego. Ostatnio odczuwam dużo różnych dolegliwości . Badanie kliniczne:rwa barkowa. Badanie MR kręgoslupa szyjnego wykonano w obrazach T1,i T2-zależnych w… Czytaj więcej »
Witam,
z samego opisu nie wynika nic groźnego, ale warto to jeszcze skonsultowac i zweryfikować z badaniem manualnym/neurologicznym. Pozdrawiam!
Jestem już po operacji odcinka krzyżowców lędzwiowego nie całe 2 lata zrobiłem rezonans o mam taki opis… Stan po discektomii prawostronnej L5/S1 na operowanym poziomie L5/S1 widoczna jest niewielka resztkowa… Czytaj więcej »
Witam,
nie wiem jakie są objawy. Jeśli są niewielkie rehabilitowałbym to. Pozdrawiam!
We wrześniu 2018 r miałam fenestrację l5-s1 ,dobrze to zniosłam czułam się dobrze ,neurochirurg prowadzący stwierdził w badaniu fizykalnym że jestem zdrowa nie zrobił przy tym diagnostyki obrazowej po operacji… Czytaj więcej »
Witam,
musi się Pani po prostu zacząć rehabilitować. W tym temacie neurochirurg absolutnie nie miał racji. Pozdrawiam.