Możliwości leczenia uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to najczęstszy uraz stawu kolanowego, z jakim spotykam się w swojej praktyce jako fizjoterapeuta. Struktura niby niewielka, jednak pełniąca kluczową rolę w mechanizmie stabilności kolana podczas ruchu. Uszkodzenie ACL wiąże się z długotrwałym leczeniem, a nierzadko koniecznością wykonania zabiegu jego rekonstrukcji za pomocą przeszczepu.
Od samego początku powstania bloga otrzymuję od Was, czytelników, ogromną ilość pytań dotyczących postępowania po urazie oraz rehabilitacji po wypadkach, wiążących się z naruszeniem struktury więzadła krzyżowego przedniego. Najważniejsze informacje w pigułce zawarłem już w jednym z wcześniejszych postów, który znajdziecie TUTAJ. Jako jego uzupełnienie poniżej znajdziecie informacje o podstawowych metodach leczenia uszkodzonego ACL.

acl-1img

Uszkodzenie ACL następuje najczęściej podczas nagłego urazu skrętnego stawu kolanowego.

Uszkodzenie częściowe. Leczenie zachowawcze.

Urazy więzadła krzyżowego przedniego można podzielić w dwojaki sposób. W zależności od tego, czy struktura ta została zerwana całkowicie, czy naderwana częściowo oraz czy staw kolanowy jest stabilny, czy niestabilny. W najlepszym wypadku, w którym po urazie rezonans magnetyczny wykazuje częściowe uszkodzenie, a kolano zachowuje się stabilnie i „nie ucieka” postępowanie może być tylko jedno. Metoda zachowawcza, czyli leczenie nieoperacyjne. Polega ono na intensywnej rehabilitacji, nakierowanej w pierwszym etapie (około 6 tygodni) na ochronę więzadła krzyżowego przedniego przed jego dalszym rozciągnięciem oraz poprawę kontroli motorycznej i stabilności kolana.

Po wygojeniu się struktur miękkich wprowadza się trening odbudowujący utraconą masę mięśniową oraz ćwiczenia nakierowane na powrót do pełnej sprawności fizycznej i sportu. Wybór tego typu leczenia jest zdecydowanie najkorzystniejszy ze wszystkich możliwych opcji, ponieważ nie tracimy swojego więzadła i nie wymaga ono wykonania zabiegu operacyjnego za pomocą artroskopu.

Leczenie zachowawcze stosuje się również w przypadku zerwania całkowitego ACL, po którym staw kolanowy ma dobrą kontrolę mięśniową, a osoba po urazie nie odczuwa niestabilności ani bólu przy nagłych ruchach skrętnych. Osobiście miałem kilka przypadków, w których udało się doprowadzić kolano do świetnego funkcjonowania bez rekonstrukcji zerwanego więzadła, jednak dotyczyło to głównie sportowców o bardzo wysokim poziomie sprawności. Trzeba zatem pamiętać, iż wskazaniem do operacyjnej rekonstrukcji uszkodzonego ACL nie jest jego zerwanie, lecz funkcjonalna niestabilność stawu kolanowego.

Internal Bracing. Najnowsza metoda leczenia operacyjnego ACL.

Jest to najnowocześniejsza metoda naprawy całkowicie uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego (jak również tylnego i pobocznych). Wykonuje się ją podczas zabiegu artroskopii za pomocą specjalnej nici, wprowadzanej wewnątrz struktury więzadła, dzięki której lekarz operujący ma szansę „przyszyć” uszkodzony przyczep do elementu kostnego bez konieczności rekonstrukcji całej struktury więzadłowej i pobierania przeszczepu z innych tkanek. Metoda ta ma niestety tylko jedną wadę. Można ją zastosować tylko u pacjentów, u których ACL oderwał się w miejscu przyczepu do kości, a nie urwał się na przebiegu swojej struktury (więzadło rozrywając się np. w połowie swojej długości „eksploduje”, uniemożliwiając zeszycie postrzępionych końców).

Jeśli należycie do szczęśliwców, którzy mogą być zakwalifikowani do rekonstrukcji metodą Internal Bracing to moim zdaniem należy wykorzystać wygrany los na loterii. Rehabilitacja po takiej operacji postępuje dużo szybciej, pozostawione więzadło goi się dużo lepiej od przeszczepu implantowanego innymi metodami, więc całe leczenie jest krótsze i przyjemniejsze dla pacjenta (i fizjoterapeuty). Zdecydowanie jest to najlepsza metoda operacyjnej rekonstrukcji ACL.

artroskopia

Rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL) przeprowadza się za pomocą artroskopu.

Rekonstrukcja ACL za pomocą ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego.

Jest to najczęściej spotykana procedura operacyjnego leczenia więzadła krzyżowego przedniego. Powinna być ona leczeniem z wyboru u osób, u których niemożliwe jest zastosowanie metody Internal Bracing. Polega ona usunięciu „rozszarpanych” resztek pierwotnego więzadła, pobraniu i odpowiedniemu przygotowaniu przeszczepu ścięgien dwóch mięśni (odcięte ścięgna odrastają u większości pacjentów w ciągu 2 lat) oraz zamocowaniu nowo wypreparowanej struktury implantami w miejsce zniszczonego więzadła. Przeszczep taki w przeciągu roku od zabiegu ulega przebudowie, uzyskując wytrzymałość porównywalną do oryginalnej struktury ACL.

Niestety tego typu operacja u osób rekreacyjnie uprawiających sport uniemożliwia ciężką aktywność fizyczną przez okres około 9 miesięcy i wiąże się z długotrwałą rehabilitacją. Pobranie przeszczepu i większa niż w metodzie Internal Bracing blizna pooperacyjna to również wyższe ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań pooperacyjnych, które i tak zdarzają się relatywnie rzadko.

więzadło rzepki

Pobranie przeszczepu z więzadła właściwego rzepki.

Rekonstrukcja ACL za pomocą przeszczepu z więzadła rzepki.

Operacja z zastosowaniem więzadła właściwego rzepki to aktualnie rzadkość wśród pacjentów, choć wśród niektórych chirurgów wciąż uważana za najlepszy i najbardziej wytrzymały i zbliżony budową do oryginału przeszczep więzadła krzyżowego przedniego. Jego wielką zaletą jest fakt, iż pobierany jest on z dwoma przyczepami kostnymi (z rzepki i guzowatości kości piszczelowej), co w przypadku implantacji poprawia jego stabilność i trwałość mechaniczną na ponowne rozerwanie. Dzięki tym elementom więzadło lepiej zrasta się z kością, dając szalenie trwałe połączenie kość – ścięgno – kość. W tym przypadku powrót do lekkiej aktywności sportowej możliwy jest już po około 6 miesiącach od zabiegu.

Niestety przeszczep z więzadła rzepki ma też kilka minusów. Przede wszystkim poprzez proces jego przebudowy pomiędzy 3, a 6 miesiącem od operacji jego wytrzymałość się zmniejsza, dlatego w tym okresie może być bardziej podatne na ponowne uszkodzenie. Trzeba również pamiętać, że pobranie części więzadła właściwego rzepki osłabia również bardzo silny mięsień czworogłowy (o około 30%), jednak u pacjentów, którzy nie uprawiają sportu zawodowo może to nie być bardzo wyczuwalne. Pod względem estetycznym należy także wspomnieć, iż cięcie w przypadku tej metody jest dużo większe, więc blizna jest bardziej widoczna, a ryzyko powikłań rany pooperacyjnej wzrasta.

Inne metody rekonstrukcji ACL.

W medycynie używane są również inne przeszczepy. Najbardziej popularne implanty allogeniczne (od dawców tkanek) oraz implanty sztuczne stosowane są rzadko i w mojej ocenie sprawdzają się co najmniej średnio. (https://www.caprinow.edu/) Zdecydowanie nie powinny one być stosowane jeśli istnieje możliwość przeszczepu autogenicznego (z własnej tkanki). Zastosowanie tego typu metod zawsze zwiększa ryzyko powikłań, a ich trwałość nie przekracza wytrzymałości więzadeł stosowanych w innych metodach.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji rekonstrukcji ACL?

Aktualnie w medycynie praktycznie nie istnieją przypadki (nie licząc bardzo ciężkich powikłań zagrażających życiu pacjenta), w których nie można stosować rehabilitacji już od pierwszych dni po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Powiem więcej, opóźnienie procesu rehabilitacji o 1 – 2 tygodnie po zabiegu obniża jakość przeszczepu i znacznie wydłuża czas powrotu do sprawności. Dlatego też nie warto czekać. Warto wybrać się do fizjoterapeuty w pierwszych dniach po zabiegu operacyjnym!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
337 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
31 maja 2016 21:27

Witam serdecznie ! We wrześniu 2015 miałem blokadę kolana i zerwane wiezadlo przednie więc po wizycie u ortopedy nosiłem orteze kąt 30 i 60 stopni żeby nie zwiększać urazu tak… Czytaj więcej »

adam
2 czerwca 2016 21:22

Dobry Wieczór 😉 Dziękuję Bardzo za odpowiedź. Wczoraj byłem u ortopedy, powiedział że UZG dużo nie wniesie, przetestowal mi nogę i powiedział że kolano stabilne. Ze nic takiego się nie… Czytaj więcej »

Karolina
3 czerwca 2016 23:55

2 miesiące po rekonstrukcji ACL (przeszczep z mięśnia), samopoczucie super, sprawność nieźle. Ortopeda nakazuje chodzić z ortezą jeszcze miesiąc (długa, rehab g2) i z jedną laską asekuracyjnie. Rehabilitant z ośrodka… Czytaj więcej »

Karolina
5 czerwca 2016 13:06
Reply to  Piotr

Dziękuję i pozdrawiam ????

Michał
6 lipca 2016 13:01

na początku maja doznałem przeprostu kolana podczas jazdy motocyklem (nagłe niespodziewane podparcie) kolano b. spuchło, ból był silny, problemy z chodzeniem. Badanie szuflady nie wykazało oznak niestabilności. Badanie MRI wykazało… Czytaj więcej »

Ania
14 lipca 2016 21:00

Witaj Piotrze, jestem po wyniku rezonansu i jeszcze przeć wizytą u lekarza z tym wynikiem. Wstępną diagnozą było uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, co juz dla mnie było czymś ogromnym z racji… Czytaj więcej »

Ania
15 lipca 2016 07:59

Dziękuje za odpowiedz 🙂 niestabilności kolana nie ma, normalnie chodzę jedyny dyskomfort mam jezeli chce wyprostować kolano lekko ciągnie ale z tylu, natomiast jak rozgrzeje mogę osiągnąć pełny wyprost. Wiem,… Czytaj więcej »

Sebastian
2 października 2016 19:09

Witam serdecznie. W lutym br. miałem uraz skrętny narciarski kolana prawego. Według lekarzy zerwane/naderwane ACL. Wynik rezonansu – ACL z cechami całkowitego zerwania. W dniu 30 września 2016 roku planowany… Czytaj więcej »

Sebastian
3 października 2016 15:36
Reply to  Piotr

Serdeczne dzięki. Pozdrawiam Panie Piotrze.

Anna
22 października 2016 10:40

Witam. W lipcu mialam robiony MRI stawu kolanowego lewego. Na skierowaniu bylo wypisane prawe. Przez pomyłkę pani technik wyszlo mi z badania ze mam boczne przyparcie rzepki i zmiany zwyrodnieniowe… Czytaj więcej »

Anna
23 października 2016 00:11
Reply to  Piotr

Tylko nie rozumiem o co chodzi. Ponieważ prawe kolano mnie bardziej boli i dokucza niż lewe. Skoro w prawym nic nie ma? A w lewym z tego co mi lekarz… Czytaj więcej »

Anna
23 października 2016 00:52

A jezeli chodzi o wynik z rezonansu to nie wiem czy mogę temu do konca zaufać. Ponieważ raz badanie było robione niezgodnie z tym co bylo na skierowaniu. Miało być… Czytaj więcej »

Anna
23 października 2016 17:05

W sumie ma pan racje. Ale bylam u dwóch ortopedów i żaden nie obejrzał płyty. Tylko przeczytali opis. Dziękuje za odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam serdecznie.:)

Pawel
22 grudnia 2016 13:42

Witam, 8 tygodni temu skręcilem kolano podczas gry w piłkę. Test szufladowy OK. Badanie MR (robione tydzin temu) wykazało: Znacznego stopnia uszkodzenie więzadła acl, głównie w zakresie części środkowej i… Czytaj więcej »

Paweł
8 stycznia 2017 01:00

Witam Panie Piotrze, jestem po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, dokładnie 21 grudnia 2016 roku, w domu zacząłem pracę nad kolanem, zmieniając oczywiście co jakiś czas okłady. W chwili obecnej mam… Czytaj więcej »

Mariusz
9 stycznia 2017 12:02

Witam serdecznie. W listopadzie 2016 roku podczas meczu piłki nożnej doznałem urazu kolana. Bezpośrednio po zdarzeniu trafiłem do szpitala. Lekarz stwierdził zerwanie więzadła pobocznego i zalecił noszenie ortezy ustawionej na… Czytaj więcej »

Daniel
11 stycznia 2017 11:16

Witam Panie Piotrze Na początku listopada podczas gry w piłkę skręciłem kolano. Rezonans wykazał: Więzadło krzyżowe przednie z płynem w przyczepie udowym – obszar śednicy 4mm, nie jest prawidłowo napięte,… Czytaj więcej »

Angelika
11 stycznia 2017 22:21

Witam serdecznie, 2lata temu uleglam wypadkowi na schodach co spowodowało przykurcz kolana prawego. Po artroskopii lekarz wyczyscil mi kolano, odblokowal i stwierdził uszkodzenie acl 2st. . Po zabiegu rehabilitant pokazal… Czytaj więcej »

Bartek
13 stycznia 2017 01:51

Witam serdecznie, w zeszłym miesiącu odebrałem wynik rezonansu magnetycznego z którego wyszło że mam całkowite zerwanie ACL, jako iż nie jestem przekonany co do operacji zacząłem przeglądać internet i natrafiłem… Czytaj więcej »

Arkadiusz
14 stycznia 2017 00:20

Witam panie Piotrze,pod koniec sierpnia 2016 miałem szytą łąkotkę (róg tylni “rączka od wiadra”). Rezonans wykazał też naderwane acl. III stopnia. Tydzień po zabiegu zacząłem rehabilitację. Laser,krio,ćwiczenia. Po dzień dzisiejszy… Czytaj więcej »

paweł
14 stycznia 2017 21:52

Witam panie Piotrze,pod koniec września 2016 miałem szycie poziomego pęknięcia w tylnej części łąkotki ,cześć łąkotki usuwanej oraz rekonkstrukcje jednopęczkowa z użyciem ścięgien własnych. po 15 tygodniach postanowiłem popływać na… Czytaj więcej »

Kamil
16 stycznia 2017 19:36

Witam Panie Piotrze miałem robiona artroskopie kolana i jest napisane tak : w znieczuleniu podpajeczynowkowym wykonano częściowo resekcje kikuta Acl, czesciowa hoffektomie, shaving ogniska chondromolacji Cmf, i resekcja przerostu błony… Czytaj więcej »

Kamil
18 stycznia 2017 05:35
Reply to  Piotr

A można poprawić stabilność poprzez ćwiczenia? , lekarz powiedział mi że częściowo uszkodzonych wiezadel się nie rekonstruuje a bardzo mi zależy żeby wrócić do sportów.

Paweł
20 stycznia 2017 20:30

Dobry wieczór, czy mógłbym Pana poprosić o opinię w sprawie mojego kolana. W 2014 roku w październiku, podczas przykucnięcia, poczułem ukłucie w okolicach dołu podkolanowego (lewe kolano). Nie był to… Czytaj więcej »

Paweł
24 stycznia 2017 13:01
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Pójdę zatem dalej w kierunku rehabilitacji.

Pozdrawiam.

Piotr
24 stycznia 2017 21:27

Witam. Jestem po urazie kolana lewego, na początku wydawało by się że nic poważnego. Komunikacja miejska, kierowca gwałtownie zahamował, pieszy.. Stałem w autobusie i cały ciężar ciała przeniósł się na… Czytaj więcej »

Piotr
25 stycznia 2017 19:14

A może artroskopia? Proszę Pana, chce mieć z kolanem porządek. Dobra rehabilitacja to jedno, ale po co jeśli nie wiadomo co rehabilitować? chętnie podeśle Panu obraz MR, pozdrawiam

Your name
27 stycznia 2017 06:49

Dzień Dobry Panie Piotrze Praktycznie równo rok temu w wyniku skoku i spadania na jedna nogę, trzasneło mi dosyć mocno kolano i byłem w 100% procentach przekonany o zerwaniu więzadeł,… Czytaj więcej »

Mariusz
27 stycznia 2017 15:55

Po lekturze wiem, że metoda Internal Bracing jest najbardziej skuteczna, gdy zabieg przeprowadza się JAK NAJSZYBCIEJ PO ZERWANIU. Czy mógłby mi Pan powiedzieć jak długo można czekać z zabiegiem, żeby… Czytaj więcej »

Marta
5 lutego 2017 09:30

Szanowny Panie doktorze Dwa miesiące temu doznałam kontuzji ba treningu, podczas odbić trzasnęło mi coś w kolanie, upadłam, miałam problem z całkowitym wyprostem, zgięciem, kuśtykałam. Pojawił się niewielki obrzęk. Badało… Czytaj więcej »

Paweł
5 lutego 2017 19:55

Witam serdecznie. Chciałbym Pana podpytać czy do objawów częściowo zerwanego lub całkowicie zerwanego ACL można zaliczyć: – przeprost w kolanie (gdy stoję “luźno” jedna noga idzie samowolnie bardziej do tyłu)… Czytaj więcej »

Asia
17 lutego 2017 22:02

Witam serdecznie, Uraz kolana- luty 2016. W czerwcu 2016 r- zabieg operacyjny : rekonstrukcja ACL i szycie MM. Cały czas pod opieką rehabilitanta , niestety kolano ciągle puchnie, boli oraz… Czytaj więcej »

Asia
20 lutego 2017 16:01
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Do jakiego czasu ? , Pana zdaniem przy w/w stanie powinna trwać rehabilitacja pod okiem rehabilitanta , mój jest zdania że możemy się już powoli rozstawać ,… Czytaj więcej »

Konrad
27 lutego 2017 16:38

Witam Pana! Przedstawiam opis z Rezonansu Magnetycznego! Stan po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego w odcinku bliższym, bliższy odcinek więzadła rozwłókniony, zrosty włókien więzadła z błoną maziową dołu międzyklykcowego. Cechy bliznowatej… Czytaj więcej »

Karolina
1 marca 2017 22:38

Dobry wieczór 😉 Dwa tygodnie temu miałam wypadek na nartach, w którym uszkodziłam staw kolanowy i nie byłam w stanie zjechać ze stoku. Na pogotowiu zrobiono RTG które oczywiście nic… Czytaj więcej »

Agnieszka
8 marca 2017 13:51

Witaj Piotrze, po pierwsze gratuluję super Bloga, zawiera cenne informacje, z których na pewno skorzystało już wielu czytelników. Ze swojej strony chciałabym dołożyć małą cegiełkę, która być może przyda się… Czytaj więcej »

Renata
8 marca 2017 20:03

Witam. 1 marca miałam rekonstrukcje Acl lewego kolana. Niestety wizytę prywatna u fizjoterapeuty mam dopiero 21 w Rehasport w Poznaniu, po przeczytaniu wielu Pana artykułów i odpowiedzi jestem pełna obaw… Czytaj więcej »

Renata
9 marca 2017 10:27

Dziękuje. Chciałabym jeszcze wiedzieć jakie są z Pana punktu widzenia konsekwencje negatywne opóźnienia rehabilitacji. Nie będę w tej chwili szukać innej kliniki (właśnie dzwoniłam do innej termin jeszcze kilka dni… Czytaj więcej »

Andrzej
13 marca 2017 00:47

Witam panie Piotrze. Po skreceniu kolana mialem zrobiny rezonans oto jego opis. Wiezadlo krzyzowe tylne o zachowanej ciaglosci. W okolicy przyczepu udowego wiezadla krzyzowego przedniego strefa podwyzszonego sygnalu – cechy… Czytaj więcej »

Andrzej
13 marca 2017 11:28
Reply to  Piotr

Ortopeda stwierdzil ze kolano jest stabilne czekam na artroskopie w celu usuniecia czesci lakotki. A pytanie jest takie czy potrzebna bedzie rekonstrukcja wiezadla przy moim urazie zeby wrocic do gry… Czytaj więcej »

Radek
17 marca 2017 10:52

Witam, moja historia jest dość długa, ale postaram się opisać sytuację jak najpełniej, a zarazem jak najkrócej. W 2003 podczas meczu piłki nożnej doznałem urazu prawego kolana(podejrzenie zerwania więzadła, uszkodzenia… Czytaj więcej »

Iwona
19 marca 2017 09:13

Witam, Niespełna dwa tygodnie temu, we wtorek 7 marca, doznałam urazu na nartach. Przy próbie skrętu prawa narta zjechała mi do środka, usłyszałam “trach”, poczułam ból i upadłam. Po chwili… Czytaj więcej »

Sebastian
24 marca 2017 11:40

Witam Panie Piotrze, najpierw chciałbym Panu podziękować za poświęcony czas na prowadzenie tego bloga, znalazłem tu bardzo dużo cennych porad i informacji 🙂 10 marca tj 2 tyg temu podczas… Czytaj więcej »

Kamil
31 marca 2017 11:25

Witam Panie Piotrze. Mam częściowe uszkodzenie zerwane wiezadlo krzyżowe i czuję niestabilnosc czasem wyskakuje mi kolano. I moje pytanie jest takie ponieważ chciałbym zrobić rekonstrukcje więzadeł i mieć z tym… Czytaj więcej »

Slawek
8 kwietnia 2017 12:10

Witam Panie Piotrze:) Na przelomie listopada i grudnia 2016 roku doznalem kontuzji kolana grajac w pilke. Kolano spuchlo jak bania i bylo niestabilne przez pierwsze 2 tygodnie, zaraz po kontuzji.… Czytaj więcej »

Darek
25 kwietnia 2017 12:52

Witam Panie Piotrze. Oto mój wynik rezonansu po siedmiu tygodniach od urazu kolana na nartach (USG kilka dni po urazie pokazało tylko uszkodzenie MCL 2 stopnia, kolano było rehabilitowane od… Czytaj więcej »

Darek
25 kwietnia 2017 17:46
Reply to  Piotr

Dziekuje serdecznie za tak szybką odpowiedź!

Damian
28 kwietnia 2017 07:01

Witam. Panie Piotrze proze o jakas dobra rade. Jestem prawie 3 miesiace po rekonstrukcji ACL, a dalej poruszam sie o kulach. Nie jestem w stanie przejsc bez kul, prakryczbie mam… Czytaj więcej »

Damian
29 kwietnia 2017 15:56
Reply to  Piotr

Diekuje za odpowiedz. Chcialbym zapytac jeszcze o jedna rzecz, czy podudzie moze mi sie wysuwac z powodu braku miesni? Czworoglowy jest slaby i lydka. Oczywiscie skonsultuje sie z lekarzem i… Czytaj więcej »

Monika Lis-Seremak
10 maja 2017 09:21

Panie Piotrze, miesiąc temu przewróciłam się na schodach. Lekarz na SOR stwierdził uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej kolana lewego, zalecił usztywnienie kolana i poruszanie o kulach. Po dwóch tygodniach, kiedy kolano cały… Czytaj więcej »

Monika Lis-Seremak
11 maja 2017 21:56
Reply to  Piotr

Nie. Tylko usunęli fałd

Ela
Ela
12 maja 2017 16:36

Dzień dobry , Panie Piotrze proszę o poradę. Dokładnie 3 miesiące temu upadłam skręcając prawą nogę . Niestety uderzyłam o podłogę wewnętrzną stroną prawego kolana. Ból niesamowity , noga spuchnięta… Czytaj więcej »

Piotr
13 maja 2017 10:28

Witam! Od około roku czuję pobolewanie w lewym kolanie. Nie przejmowałem się tym za bardzo, raz było gorzej, raz lepiej. Natomiast pewnego dnia kolano zaczęło mi się “blokować”, nie mogłem… Czytaj więcej »

Piotr
14 maja 2017 20:44
Reply to  Piotr

Dziękuję bardzo za odpowiedź. W takim razie na razie nie będę się przymierzał do operacji, tylko wykonywał ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Dodam, że mam 23 lata. Słyszałem, że tego typu… Czytaj więcej »

Oskar
14 maja 2017 17:10

Witam, mam pytanie, czy ból 11 tyg po rekonstrukcji acl w okolicach łąkotki przyśrodkowej (troszkę nad rzepką) moze sygnalizowac zapalenie gesiej stopki? Ból to charakterystyczne pieczenie a czasem lekkie ukłócia,… Czytaj więcej »

Zbigniew
15 maja 2017 09:40

Dzień dobry. Miałem leczenie operacyjne, artroskopowo zabieg Staedmana na więzadle krzyżowym przednim. Oczyszczenie zmian chrzęstnych na rzepce i kłykciu bocznym kości udowej i piszczelowej. Informuję, że nie mam problemu ze… Czytaj więcej »

Zbigniew
18 maja 2017 18:08

Dziękuję za informację.

Pozdrawiam.

Jarek
21 maja 2017 18:23

Witam. Jakieś dwa lata temu doznałem przeprostu w stawie kolanowym prawym podczas energicznego wstania z łóżka. Pozbierałem się i poszedłem nawet na siłownię poćwiczyć nogi tego dnia. Niby funkcjonalnie wszystko… Czytaj więcej »

Jarek
20 czerwca 2017 20:41
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Powtórzyłem badanie rezonansu tym razem wysokopolowego i wyniki się różnią od poprzednich. Pozwolę sobie wkleić opis badania: Fizjologiczna ilość płynu w stawie zgromadzona głównie w zachyłku nadrzepkowym.… Czytaj więcej »

Paweł
23 maja 2017 17:33

Dzień dobry, mam zerwane więzadło krzyżowe przednie w odcinku udowej z obrzękiem i pogrubieniem kikutów. Lekarz zalecił rekonstrukcję za 6 tyg po wyleczeniu urazów i wzmocnieniu mięśni. Zalecił powolne zwiększanie… Czytaj więcej »

Paweł
5 czerwca 2017 15:52
Reply to  Piotr

Dziękuję za pocieszenie 🙂

Jolanta
25 maja 2017 08:19

Proszę o poradę. Jakiś rok temu miałam ubite kolano w tylnej części. Miałam ćwiczenia i i w X zeszłego roku rezonans. Opis: Częściowe ok 1/2 zerwane więzadła krzyżowego przedniego w… Czytaj więcej »

Kinga
27 maja 2017 11:10

Witam. 29. 05 br miałam wypadek samochodowy, zbiłam kolano. Ortopeda powiedział, że mam uszkodzone więzadło krzyżowe, ale to nie jest takie pilne żeby coś z tym robić. zbiera się płyn… Czytaj więcej »

337
0
Would love your thoughts, please comment.x