Dyskopatia kręgosłupa szyjnego. Kiedy powinniśmy się jej obawiać?
Kręgosłup szyjny jest dla mnie jednym z najprzyjemniejszych tematów w rehabilitacji. Osobiście bardzo lubię się nim zajmować (nie tak bardzo jak kolanem, ale lubię :D), ponieważ jest „wdzięcznym” odcinkiem kręgosłupa i efekty jego leczenia pojawiają się zazwyczaj bardzo szybko.
Niestety, urazy (pisałem wcześniej o urazie typu „Smagnięcie Biczem”) i problemy w obrębie kręgosłupa szyjnego są dużo groźniejsze niż np. części lędźwiowej, ponieważ na jego wysokości możemy mieć do czynienia z kontaktem dysku z rdzeniem kręgowym (nawet bezobjawowo!).
Oczywiście nawet w dużych zmianach w szyi nie zawsze się tak dzieje, jednak warto pamiętać kilka groźnych objawów, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty lub neurologa. Poniżej krótki przewodnik po rodzajach dyskopatii kręgosłupa szyjnego i ich możliwych skutkach dla naszego organizmu.
Dyskopatia kręgosłupa szyjnego. Co to takiego?
Co oznacza termin „dyskopatia” dokładnie wytłumaczyłem już we wpisie dotyczącym kręgosłupa lędźwiowego (znajdziesz go TUTAJ), więc zapraszam do lektury. Najważniejsza informacja dotycząca dyskopatii to ta, że nie jest to choroba, a zespół objawów, które nie zawsze powodują dolegliwości bólowe pacjentowi. W takim razie czy warto się nią przejmować? Oczywiście tak.
Nawet niewielkie, nieleczone zmiany w kręgosłupie szyjnym będą powodować dalsze uszkadzanie krążków międzykręgowych, co w efekcie może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, łącznie z przymusem wykonania zabiegu operacyjnego. Jakie zatem objawy są sygnałem ostrzegawczym przed nieodwracalnymi uszkodzeniami kręgosłupa szyjnego?
W rezonansie magnetycznym kręgosłupa szyjnego widoczne są pierwsze oznaki dyskopatii. Na czerwono zaznaczone uwypuklenia krążków międzykręgowych (dysków) w stronę kanału kręgowego.
Pierwsze objawy dyskopatii szyi.
Kręgosłup szyjny to struktura nietypowa. Często nie daje objawów centralnych w okolicach pleców, a jego dolegliwości mają swoje odzwierciedlenie na przykład w postaci bólu okolicy ramion lub przedramion. W tym odcinku nawet niewielka przepuklina może powodować uporczywe promieniowanie do kończyn górnych lub w okolice czaszki.
Pierwsze objawy problemów z kręgosłupem szyjnym zazwyczaj są mało spektakularne. Ot czasem większe napięcie mięśni czworobocznych (mięśnie karku łączące szyję z barkiem), lekkie „prądy” przebiegające wzdłuż ręki, czy sporadyczne bóle głowy i zwiększone napięcie mięśni karku. Niby niegroźne, jednak z czasem dolegliwości stają się coraz częstsze i bardziej uporczywe.
Czym spowodowane są takie symptomy? Bardzo często w rezonansie kręgosłupa szyjnego takiego pacjenta znajdziemy delikatne odwodnienie krążka międzykręgowego (dysku), obniżenie jego wysokości, czy dyskretny ucisk na tzw. oponę twardą (pierwszą „osłonę” kanału kręgowego).
Zazwyczaj właśnie taki stan kręgosłupa najlepiej nadaje się do rozpoczęcia pracy z fizjoterapeutą, który poprzez odpowiednią terapię manualną potrafi usunąć objawy i poprawić pracę szyi nawet po 2-4 wizytach. Sytuacja komplikuje się jeśli zbagatelizujemy pierwsze oznaki dyskopatii.
Obraz przepukliny krążka międzykręgowego (na czerwono). Jądro miażdżyste migruje do kanału kręgowego znacznie go zwężając, jednak nie uciska jeszcze na strukturę rdzenia.
Zaawansowana dyskopatia kręgosłupa szyjnego. Czym może skutkować?
Brak działania w przypadku pojawienia się pierwszych problemów z kręgosłupem szyjnym może doprowadzić do trwałego uszkodzenia dysków i wyraźnego ucisku na struktury nerwowe (oponę twardą, okolice korzenia nerwowego). Tu objawy nie są już tak dyskretne. Promieniowanie bólu w okolicę łopatki, ramienia lub przedramienia (czasem nawet do palców rąk), osłabienie czucia lub co gorsza osłabienie mięśniowe kończyny górnej to ostatni sygnał do rozpoczęcia rehabilitacji.
W takich przypadkach fizjoterapia ma ograniczone pole do popisu, jednak dobra diagnostyka i na jej podstawie prawidłowo dobrane leczenie powinno przynieść pozytywny efekt w ciągu kilku wizyt. Często w takim stadium do celowanego leczenia wymagany jest również obraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, który dokładnie obrazuje poziom uszkodzenia dysków.
Ucisk rdzenia kręgowego przez uszkodzony krążek międzykręgowy. Obraz zaawansowanej dyskopatii kręgosłupa szyjnego.
Ucisk dysku na rdzeń kręgowy. Jakie są objawy?
Niestety, anatomiczna bliskość położenia krążków międzykręgowych w stosunku do rdzenia kręgowego w okolicy szyi zwiększa ryzyko dużych powikłań w przypadku wystąpienia dyskopatii. Jeśli zbagatelizowałaś/eś wcześniejsze objawy i doprowadziłaś/eś do poważnego uszkodzenia dysku (o jego budowie pisałem w poście: 10 FAKTÓW I MITÓW NA TEMAT KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO), z którego jądro miażdżyste „wylało się” w okolice rdzenia kręgowego to sytuacja robi się bardzo poważna. Takie sytuacje mogą skutkować tzw. „objawami rdzeniowymi”, z których najniebezpieczniejsze to:
- krótka/dłuższa utrata przytomności,
- brak czucia i siły mięśniowej kończyny górnej,
- metaliczny posmak w ustach,
- wymioty,
- nasilone zawroty głowy,
- niemożność wykonania ruchów kręgosłupem szyjnym (zablokowanie).
W przypadkach wystąpienia takich dolegliwości nie zastanawiaj się co robić i w trybie natychmiastowym udaj się do lekarza, który po diagnostyce klinicznej oraz wykonaniu rezonansu magnetycznego oceni jak poważny jest problem. Zbagatelizowanie takiego stanu może skutkować trwałą utratą zdrowia, a nawet spowodować bezpośrednie zagrożenie Twojego życia. Tu nie ma czasu do stracenia!
Pamiętaj!
Objawy ucisku korzenia nerwowego lub rdzenia kręgowego nie zawsze są tak „spektakularne”. Nierzadko zdarza się, że pacjenci praktycznie nie odczuwają dolegliwości bólowych, a pojawia się u nich jeden (lub więcej) wymienionych wcześniej objawów. W takich przypadkach zazwyczaj dopiero rezonans magnetyczny ujawnia jak poważna jest sytuacja i czy taki pacjent nadaje się jeszcze do leczenia zachowawczego, czy wymagana jest interwencja neurochirurgiczna (zabieg operacyjny).
Jeśli odczuwasz dolegliwości okolicy kręgosłupa szyjnego zadbaj o jego zdrowie odpowiednio wcześnie. Zgłoś się do fizjoterapeuty lub lekarza na diagnostykę i nie pozwól na pogorszenie stanu Twojej szyi.
Nie wiem czy to dyskopatia (czy coś innego bo choruję na łuszczycowe zapalenie stawów) ale przyznam, że dolegliwości w kręgosłupie szyjnym są wyjątkowo upierdliwe, nie boli mocno ale czuję się… Czytaj więcej »
Może warto to po prostu skonsultować z fizjoterapeutą? Pozdrawiam.
A proszę o poradę, jakie ćwiczenia wykonywać przy uwypukleniu trzech dysków w odcinku szyjnym kręgosłupa na poziomie C5, C6, C7, bez cech przepuklin i wygaśnięcia jądra miażdżycowego. To wynik z… Czytaj więcej »
Witam,
od tego są fizjoterapeuci, którzy mogą Panią zbadać i dobrać ćwiczenia dokładnie pod dany przypadek. MRI o niczym nie świadczy i nie da się dobrać ćwiczeń przez internet. Pozdrawiam.
Jak stabilizowac szyje przy jej niestabilności?
Wybrać się do fizjoterapeuty, który pokaże dokładnie co można z szyją robić żeby odbudować stabilność. Pozdrawiam.
Mi najbardziej pomogły ćwiczenia i masaże u fizjoterapeuty, bo jak sama próbowałam to nie było efektów. Nie wiem skąd Pani jest, ja chodzę do kliniki w poznaniu. Samemu czesem mózna… Czytaj więcej »
Z Pana doświadczenia jak dlugo trwa taka terapia i czy wynik ostateczny jest zadawalajacy dla pacjentow? Pozdrawiam
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wszystko zależy od zaawansowania zmian i stanu klinicznego pacjenta. Są ich tysiące i każdy “goi się” inaczej. Pozdrawiam.
Wybieram sie do fizjoterapeuty w mojej okolicy, ktory jako pierwszy w rozmowie zasugerowal, ze moje problemy z kręgosłupem szyjnym mogą wynikac z niestabilności. Lekarz rehabilitacji błędnie zaaplikowal mi wyciąg szyi… Czytaj więcej »
Pętli Glisona nie stosuje się już od lat…jeśli ma Pani niestabilność to aplikacja takiego zabiegu mogła u Pani spowodować bardzo, BARDZO groźne skutki i jest błędem w sztuce. Tragedia…proszę oddać… Czytaj więcej »
Dziękuję Dla osób, ktorzy szukają pomocy w sprawach zwiaznych z dysfunkcjami narządu ruchu polecam udanie sie do sprawdzonych i doświadczonych fizjoterpeutow. Nie można liczyć na pomoc ze strony publicznej służby… Czytaj więcej »
Na zakończenie. … 🙂 wyciągi szyi w tym pętlę Glisona stosuje sie? Mialam nieszczęście doświadczyć jej w szpitalu MSW (nie podam w jakiej miejscowości) gdzie znajduje się oddział rehabilitacji narządu… Czytaj więcej »
Stosuje się, chociaż nie powinno. 🙂 Pozdrawiam!
Pani Sylwio mam to samo – straszą mnie operacją – że już kręgosłup się nie cofnie a jak się pogorszy to jedynym wyjściem jest operacja – za pół roku mam… Czytaj więcej »
Mam pytanie. Od roku towarzyszy mi ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Powstał on po trening martwego ciągu na siłowni, tyle że pierwszym objawem był straszny ból prawego jądra i prawej… Czytaj więcej »
Witam,
przepuklina pachwinowa może dawać takie dolegliwości i napewno w pierwszej kolejności zająłbym się właśnie tym problemem. Pozdrawiam!
Pani Kate, polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty i trening stabilzacji kręgosłupa. To tyle pozdrawiam. ?
Panie Piotrze a jakie są Pana zalecenia na taki rezonans: 🙁 Badanie MR kregosłupa C, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-zal i T2-zal w dwóch płaszczyznach wykazało: Lordoza szyjna zniesiona z… Czytaj więcej »
Witam,
zawsze jest nadzieja na lepsze jutro. Proszę zacząć się rehabilitować u dobrego specjalisty. Pozdrawiam!
A co Pan by powiedział na kolano ? jestem młodą osobą – najpierw nastraszyli operacją kregosłupa szyjnego – opis powyżej – a teraz kolana, Ortopeda dał skierowanie na artroskopię. Czy… Czytaj więcej »
To jest post dotyczący kręgosłupa. Są inne, lepsze miejsca na pytania dotyczące kolan na blogu. Pozdrawiam.
Pani KAte, jezeli jest Pani z dużego miasta to z łatwością znajdzie się jakiś fizjoterapeuta, który pomoże. Ja dojezdzam ponad 100 km na zabiegi i kontole. Proszę sie nie poddawać.… Czytaj więcej »
Mam pytanie. Czy przy leczeniu niestabilności kręgosłupa szyjnego można i czy jest sens korzystać z zabiegów fizykalnych – laser, pole magnetyczne, parafango i aqvawibron? Czy takie zabiegi pomagaja w rehabilitacji?
Jeśli jest to typowa niestabilność to te zabiegi niewiele zmienią. Pozdrawiam!
Co jest zazwyczaj przyczyną dyskopatii szyjnej?
Dyskopatia nie ma jednej uchwytnej przyczyny i jest składową wielu czynników. Pozdrawiam.
A ja mam pytanie dotyczące dyskopati wielopoziomowej o największym nasileniu c5,c,6 lekarz stwierdził rotacja głowy 50 proc i wzmożone mięśnie przy kręgosłupie nic nie pomaga jak sobie radzić ztym bólem… Czytaj więcej »
Witam,
zmienić specjalistę, konsultować dalej, wprowadzić regularną rehabilitację. Są różne drogi, najpierw trzeba zweryfikować diagnozę skoro leczenie aktualnie nie pomaga. Pozdrawiam!
U mnie jak stwierdził ortopeda przyczyna to słabe mięśnie, ale przepuklinom nie da sie czasami zapobiec. Wszystko z czasem się zużywa. U mnie stwierdzono niestabilność i jestem pewna że tak… Czytaj więcej »
Mam pytanie. Co zrobić jeśli odczuwam dziwny ból w okolicy odcinka szyjnego, nie wiem jak określić ten ból, wystepuje po obu stronach kręgosłupa i jest uciążliwy(jakby coś mi przeszkadzało)? Lekarz… Czytaj więcej »
Witam,
zdecydowanie dobra terapia manualna będzie tu pomocna. Trzeba dokładnie zdiagnozować skąd bierze się ból (robi to fizjoterapeuta na pierwszej wizycie), a później leczyć celowaną terapią. Pozdrawiam.
Mam ogromną prośbę. Oto wynik RTG kręgosłupa szyjnego: Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z nieco kyfotycznym ustawieniem kręgosłupa na poziomie od c3 do c6. Nieznacznie obniżona wysokość przestrzeni m-kręgowej C6-C7 w… Czytaj więcej »
Witam, jeśli występowały duże zawroty z oczopląsem to faktycznie najpierw skonsultowałbym wynik TK z neurochirurgiem. Przez ten czas może pan zacząć rehabilitację z dobrym terapeutą manualnym. po samym RTG nie… Czytaj więcej »
Pani Kate, jak terapia czy udało się pani znaleźć fizjoterapeute czy objawy bólowe zlagodnialy? Nie mozna zwlekać i trzeba byc wytrwalym. Pozdrawiam. Panie Piotrze mam pytanie jakie sporty można uprawiac… Czytaj więcej »
Witam, powinna Pani uważać na sporty związane z dużym “szarpnięciem” głową. Raczej nie polecam sportów extremalnych, a bieganie po konsultacji z fizjoterapeutą. Nie wiem na ile duża i poważna była… Czytaj więcej »
Czym różni sie niestabilność strukturalna od funkcjonalnej? Która jest “gorsza”?
Niestabilność strukturalna wiąże się z uszkodzeniem np. więzadeł stabilizujących. Niestabilność funkcjonalna to zaburzenie wzorca ruchu spowodowane głównie mięśniami. Strukturalna jest gorsza. Pozdrawiam!
Witam, czyli w przypadku każdej z rodzaju niestabilności postępowanie i zalecenia terapeutyczne powinny byc inne? Czy niestabilność strukturalna poddaje się rehabilitacji jakie są rokowania? Pozdrawiam,
Witam, tak w przypadku każdej z tych niestabilności rehabilitacja wygląda inaczej. Niestabilność strukturalna również poddaje się rehabilitacji, rokowania są indywidualne dla każdego przypadku. Nie da się ich określić z góry.… Czytaj więcej »
Dzień dobry, bardzo zainteresował mnie powyższy artykuł. A to dlatego, że ostatnio pojawił się u mnie pewien dyskomfort związany z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Przy mocniejszych przechyleniach głowy czuję i słyszę… Czytaj więcej »
Witam,
napewno warto to skonsultować z fizjoterapeutą. Powinien on wykonać badanie manualne, ocenić problem i nad nim popracować, ewentualnie dać wskazówki co do ergonomii pracy aby problem nie wracał. Pozdrawiam!
Dzień dobry, odebrałam RTG kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Gdzie się udać z tym wynikiem i co on oznacza? Kręgosłup szyjny: zwężenie tarczy międzykręgowej na poziomie C6C7 – dyskopatia ze zniekształceniem… Czytaj więcej »
Witam, warto udać się z tym na rehabilitację, ale również skonsultować przypadek z neurologiem/neurochirurgiem. Podejrzewam, że i tak zlecą rezonans magnetyczny, ale do tego czasu dobra terapia manualna może zmniejszyć… Czytaj więcej »
Czy spotkałeś się z przypadkiem kiedy zniesiona lordoza i nic poza tym (MIR) daje objawy oszołomienia i zaburzeń równowagi permanentnych ? , w skrócie ,człowiek czuje się jak na bani… Czytaj więcej »
Jeśli na przy okazji tego zniesienia lordozy (rozumiem, że chodzi o szyję?) ucisk na rdzeń kręgowy z któregoś z poziomów to mogą występować takie objawy. Pozdrawiam.
Witam. Czy bezsenność, mrowienie głowy i niskie ciśnienie może być spowodowane przez lordoze szyjną? W jakiej pozycji spać przy lordozie szyjnej? Czy może użyć poduszki ortopedycznej, jeżeli tak to czy… Czytaj więcej »
Witam, raczej nie są to objawy specyficzne dla problemów kręgosłupa szyjnego. Jeśli chodzi o poduszkę to zawsze jest dobry pomysł, ale specjalista musi ją Pani dobrać osobiście. Nie da się… Czytaj więcej »
Panie Piotrze, otrzymalem taki opis MR kregoslupa szyjnego: Zaznaczone dyskretnie modelujace przednie obrzeza worka oponowego -niewielkie dokanalowe protruzje krazkow miedzykregowych C4/C5, C5/C5 i C6/C7 – mogace na tych poziomach uciskac… Czytaj więcej »
Witam,
oznacza to, że ma Pan początkowe (może już nie takie początkowe) stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego. Proszę wybrać się do fizjoterapeuty, który popracuje nad poprawą stanu tego odcinka. Pozdrawiam.
Witam. Mam zniesienie lordozy szyi z ustawieniem kifitycznym. Ból na razie trzyma. Jaj często zdarza się Panu że rehabilitacja pacjenta nie daje rezultatów i musi Pan podesłać go do neurochirurga… Czytaj więcej »
Witam, czasami niestety zdarzają się takie przypadki, w których to neurochirurgia jest jedyną opcją, ale nie jest ich wiele. Jeśli izometria nie przynosi rezultatów to może warto popracować nad ćwiczeniami… Czytaj więcej »
Witam, w badaniu MRI rok temu wyszła mi przepuklina C6/C7. Przeszłam rehabilitację oprócz sporadycznych bóli głowy nic mi nie dolegało. 3 tyg temu w czasie uropu, dopadł mnie okropny ból… Czytaj więcej »
Witam,
po prawidłowej rehabilitacji powinno się to uspokoić. Fizjoterapeuta raczej nie zrobił pani trwałej krzywdy takimi manewrami, ale w przyszłości bym ich unikał. Pozdrawiam!
Nie nie nie…. mam tez takie cwiczenie z recznikiem gdzie oporuje do tylu a recznik trzymam na potylicy ale myslalem, że jest to ćwiczenie izometryczne. Próbowałem tez metodę McKenzie ale… Czytaj więcej »
Panie Piotrze, jakie są negatywne skutki takich manewrów? Czy masaż mięśni przy karku i ćwiczenie unoszenia głowy są wystarczające? Jakie działania rehabilitacyjne w takim przypadku Pan by wykonał? Z góry… Czytaj więcej »
Pani Elżbieto, żeby to określić musiałbym najpierw zbadać dokładnie szyję. Każdy z takich przypadków jest inny, indywidualny. Nie da się planować terapii przez internet i nie da się też określić,… Czytaj więcej »
Witam, mam pytanie. Szukam fizjoterapeuty w związki z dolegliwościami bolowymi kręgosłupa szyjnego (cóż do Pana mi za daleko) i zauważyłem, ze niektórzy terapeuci w opisie swoich uprawnień i szkoleń wymieniają… Czytaj więcej »
Witam, to wszystko zależy od terapeuty. Jedni wykorzystują częściej techniki PNF, inni Cyriax itp. Skuteczność każdej z tych metod może być taka sama w zależności od przypadku pacjenta. Im więcej… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze ! problem z odcinkiem szyjnym mam od 3 miesięcy ból straszny ,jestem po rehabilitacjach które zrobiłam w ciemno bo lekarze w Irlandii twierdzą że nic mi nie… Czytaj więcej »
Witam, po samym rezonansie nie wygląda to za ciekawie i warto jak najszybciej skonsultować się z neurochirurgiem. Na pewno nie można zbagatelizować takiego stanu, bo poziom C6/7 wygląda z opisu… Czytaj więcej »
We wstępie pow. artykułu pisze Pan, że odcinek szyjny kręgosłupa jest wdziecznym tematem do rehabilitacji i efekty jej są szybkie. Ja walczę z bólem od miesięcy. Spotkalem sie z opinia… Czytaj więcej »
Witam, nie wiem co tu do końca komentować. Każdy kręgosłup jest inny i oczywiście, nie każda rehabilitacja jest pomyślna. Jeśli pacjent doprowadzi swój kręgosłup do totalnego zniszczenia to żadna rehabilitacja… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Ja także uważam, że rehabilitacja należy do fizjoterapeutów lekarze często nie potrafią doradzić w kwestii dalszego postępowania np. po zabiegach operacyjnych. Bagateluzuja problemy bólowe. Teksty… Czytaj więcej »
Witam bardzo potrzebuje porady i pomocy bo nie wiem już co robić Pod koniec lipca trafiłam do szpitala z potwornym bólem głowy pojawiał się już od miesiąca ale przechodziło, generalnie… Czytaj więcej »
Witam, jeśli nie skonsultuje się pani jak najszybciej z neurochirurgiem to przy takich objawach może się to bardzo źle skończyć. W takim stanie nie nadaje się Pani raczej na rehabilitację,… Czytaj więcej »
Dziękuję bardzo, czy w takim razie może mi pan polecić kogoś z Warszawy ?
Dr Górski lub dr Lis. Pozdrawiam!
Witam. Jestem po dwóch ciazach 4 letni syn 11 miesięczna córka. Mam 25 lat . Półtora roku temu po kilkukrotnym bólu pleców zgłosiłam się do ortopedy w Niemczech ponieważ jeszcze… Czytaj więcej »
Witam, tak jak zalecił Pani już ktoś wcześniej zanim w ogóle rozpatruje się możliwość operacji powinna Pani przejść próbę leczenia zachowawczego, czyli odpowiednią rehabilitację kręgosłupa szyjnego. Ciąża nie jest tu… Czytaj więcej »
Witam Pana. Z rtg wynika, że mam wyprostowany kregoslup szyjny tj. Brak lordozy oraz płaskie przepukliny. Po przeczytaniu kilku komentarzy w necie w tym Pana blog udalam sie do fizjoterapeuty.… Czytaj więcej »
Witam, osobiście nie stosuję trakcji u pacjentów z nadruchomością, a raczej pracuję nad odbudową prawidłowego ruchu. Stosowanie trakcji w przypadku nadruchomości według mnie nie jest pierwszym, a na pewno nie… Czytaj więcej »
Dzień dobry Mam nadzieję że Pan będzie mi mógł pomóc. Może zacznę od części opisu MR kręgosłupa szyjnego “Tylna częściowo objęta osteofitami wypuklina obniżonego krążka m-k C5/C6 wyraźnie zwężająca otwory… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, sprawa z odcinkiem szyjnym nie jest taka prosta jak z lędźwiowym, ponieważ w odcinku lędźwiowym nie ma zazwyczaj zagrożenia ucisku rdzenia kręgowego (kończy się na L1-2). jeśli chodzi… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, Chciałbym zapytać odnośnie torbieli stawu kręgosłupa. Jedni neurochirurdzy mówią, że można wyciąć, a staw sam się zrośnie. Drudzy mówią, żeby nie wycinać, chyba że zastosuje się stabilizację, ponieważ… Czytaj więcej »
Witam, nie do końca rozumiem o co Pan pyta. Torbiel stawu kręgosłupa (nigdy takiej nie widziałem), czy usunięcie przepukliny? Jeśli krążek ma przepuklinę to nigdy nie jest podobnej wielkości jak… Czytaj więcej »
Witam Panie Piotrze Dwa dni temu złapał mnie przenikliwy ból w barku, postanowiłem udać się do lekarza wykonałem RTG oraz TK oto opis tomografii; Na poziomie C3-C4-C5-C6 centralne uwypuklenie krążków… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, Sam opis nie jest “przerażający” nie są to jakieś bardzo wielkie zmiany. Kołnierz raczej nie ma tu racji bytu, już na pewno nie w nocy. W zamian za… Czytaj więcej »
Witam, ja od jakiegoś czasu mam takie objawy: oszołomienie jak po 2 piwach, taki jestem kołowaty, przymulenie. Nie cały czas. Bywają tygodnie, że nic mi nie jest. Teraz, już trzeci… Czytaj więcej »
Witam serdecznie,
jak najbardziej da się to rehabilitować, a nawet powinno się to robić. W Łodzi myślę, że specjaliści w Reha Sport są sensownym rozwiązaniem. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za poradę. Pozdrawiam serdecznie.
Takie objawy nie koniecznie muszą być związane z patologią w odcinku szyjnym. Czy przeprowadzone zostało badanie neurologiczne, podstawowe badania laboratoryjne (morfologia krwi, poziom glukozy, poziom TSH itp.)? Rozsądnie byłoby wykluczyć… Czytaj więcej »
Jak najbardziej, dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem w takim przypadku jest udanie się do specjalisty, który dalej będzie diagnozować/wykluczać różne przyczyny dolegliwości. Pozdrawiam!
Panie Piotrze , jak mam rozumieć wynik badania RTG kręgosłupa szyjnego AP i boczne. Na wykonanym zdjęciu bocznym uwidoczniono szyjny odcinek kręgosłupa do poziomu blaszki granicznej górnej trzonu trzonu kręgu… Czytaj więcej »
Witam, nie musi pani go rozumieć sama. Od tego są specjaliści aby po badaniu ocenili, czy odczuwalne dolegliwości są związane z wynikiem takiego RTG. Proszę udać się z wynikami do… Czytaj więcej »
Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź,na noc kołnierz ściągnę bo już tak przespałem 2 noce i czuję zmianę na dobre, może Pan polecić jakiegoś specjalistę z Poznania.
Pozdrawiam
Reha Sport Poznań oraz OMT Reha Centrum mają dobrych fizjoterapeutów. Pozdrawiam!
Witam jestem w 19 tyg ciąży. Ostatnio w nocy parę razy obudziłam się z powodu silnych zwrotów głowy w wyniku których pojawiły się wymioty. Ze względu na ciążę zostałam zatrzymana… Czytaj więcej »
Witam, myślę, że w takim przypadku najpierw oddałbym się faktycznie w ręce lekarzy, których ma Pani odwiedzić. Jeśli żaden z nich nie znajdzie przyczyny warto spróbowac u fizjoterapeuty. Jeśli dobrze… Czytaj więcej »
Mam problemy z kręgosłupem szyjnym _zniesienie lordozy z kifoza oraz wypukliny bez ucisku na rdzeń. Rehabilitacja polega na wzmacnianiu mięśni. Jednocześnie doskwieraja mi szumy w głowie. Czy rehabilitacja pomoże pozbyć… Czytaj więcej »
Witam,
jeśli oprócz ćwiczeń będzie Pan miał odpowiednią terapię manualną to myślę, że stan powinien się poprawić. Pozdrawiam!
Dziękuję. Jak jednak być pewnym, że dana terapia manualna jest odpowiednia? ?
Po prostu powinna być skuteczna. Trzeba zwyczajnie spróbować. 🙂 Pozdrawiam!
Stan po discektomii i implantacji na poziomie C5-C6 i C6-C7 maj 2017 .Na poziomie C5-C6 wzmacniający się obszar, centralno -lewobocznie wypuklający się do kanału kręgowego -najprawdopodobniej uwypuklenie krążka m-k,nie można… Czytaj więcej »
Witam,
nie da się tego stwierdzić po samym badaniu MRI. Proszę się rehabilitować i konsultować kręgosłup z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam!
Witam serdecznie ! Bardzo proszę o interpretację mojego opisu z rezonansu kręgosłupa szyjnego. Spłycenie lordozy szyjnej. Krążki międzykręgowe na poziomach C5-C7 z cechami częsciowej dehydratacji. na poziomie C6-C7 znajduje się… Czytaj więcej »
Witam,
jak najbardziej mogą być to objawy rdzeniowe pochodzące z kręgosłupa szyjnego. Na pewno skonsultowałbym sprawę z neurochirurgiem zamiast neurologa. Pozdrawiam!
Witam Poniżej przesyłam opis badania rezonansu. Proszę o interpretację, czy dla poniższego opisu wskazywał by Pan na rehabilitację czy już zabieg? : MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonane jednofazowo w 2… Czytaj więcej »
Witam,
nie podejmuje się takiej decyzji po samym rezonansie magnetycznym bez badania pacjenta. Proszę wybrać się na wizyte diagnostyczną do dobrego fizjoterapeuty lub neurochirurga. Pozdrawiam.
Witam 🙂 Bardzo Pana proszę o interpretację zdjęcia RTG. Ząb obrotnika ustawiony symetrycznie do mas bocznych atlasu. Wyrostek ościsty obrotnika rotuje się w strone lewą. Odległość przedniego łuku atlasu od… Czytaj więcej »
Witam serdecznie,
raczej kierowałbym się do dobrego terapeuty manualnego, nie do lekarza. zabiegi typu krioterapia, laser i inna fizykoterapia raczej nie mają tu zastosowania. Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź 🙂 Tak jak Pan mówi laser i krioterapia nic mi nie dały. Czy warto rozszerzyć badanie o rezonans magnetyczny odcinka szyjnego i wtedy dopiero udać się do… Czytaj więcej »
Przed badaniem fizjoterapeutycznym nie musi pan mieć MRI. Jeśli będzie potrzebny zrobi go Pan jako diagnostykę dodatkową. 🙂 W Krakowie Agnieszka Wierciak z Reha Plus. Pozdrawiam!
Witam p.Piotrze.
Wniosek lekarza opisujacego moj rezonans brzmi:nasilona dwupoziomowa dyskopatia szyjnac5/c6i c6/c7 z wspoltowarzyszacymi zmianami zwyrodnieniowymi i stenoza kanalu kregowego.
Co mi pan radzi ?
Witam,
udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. 🙂 Pozdrawiam!
Witam, Prosiłbym o interpretacje mojego badania tomografem komputerowym odcinka kręgosłupa szyjnego. Opis badania: Wykonano świadczenie według kodu 5.03.00.0000070 Tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego – badanie podstawowe. Badanie wykonano stosując przekroje osiowe… Czytaj więcej »
Witam,
jakie są objawy? TK samo w sobie nie daje wiele informacji jeśli nie jest uzupełniony o wywiad i badanie manualne pacjenta. Pozdrawiam.
Witam Borykam się od września z bólem kręgosłupa szyjnego w zasadzie na początku zawroty głowy. Teraz jest taki ból prawej ręki ze rano podnieść z lozka się nie mogę,ręka wrażliwa… Czytaj więcej »
Witam,
na pewno nie wystarczą. Prosze szukać dobrego terapeuty manualnego, który popracuje nad kręgosłupem rękoma. Pozdrawiam.
Witam serdecznie! Stwierdzono u mnie zniesienie lordozy szyjnej i problemy z krążkiem c-6. Na początku towarzyszyły mi silne zawroty głowy , mocny ucisk mięśni szyi, pogorszenie wzroku (z daleka obraz… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, jest to możliwe, ale trwa dośc długo. Na pewno jeśli jest poprawa po rehabilitacji warto się jej trzymać. Bardzo często sama zmiana funkcji szyi pomaga, nawet jesli w… Czytaj więcej »