Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego. Co to takiego i jak sobie z nią radzić?

Dyskopatia to chyba najczęściej diagnozowana choroba kręgosłupa lędźwiowego. Można ją znaleźć praktycznie na wszystkich zdjęciach rentgenowskich pacjentów po 40 roku życia, jak również u wielu osób młodych. Czasem z jej powodu pojawiają się bóle kręgosłupa, a czasem okazuje się być bezobjawowa i ujawnia się przy okazji diagnostyki sąsiednich partii ciała (na przykład biodra). Czym tak na prawdę jest dyskopatia? Czy powinniśmy się nią przejmować i czy da się jej zapobiec?

Co to jest dyskopatia?

Termin dyskopatia to w uproszczeniu nic innego jak choroba zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych. Bardzo często używa się go w przypadku ostrych, jak i przewlekłych bóli pleców, co tak na prawdę daje nam niewiele informacji. Jest to swego rodzaju „worek”, do którego wrzuca się przeróżne dolegliwości nie do końca tłumacząc co tak na prawdę nam dolega.

Jedną rzecz trzeba wyjaśnić na samym początku. Dyskopatia to nie osobna choroba, a zespół objawów, które mogą lecz nie muszą dawać nam dolegliwości bólowe kręgosłupa. Chorują na nią praktycznie wszyscy: młodzi i starsi, Ci aktywni i prowadzący siedzący tryb życia. Zmiany zwyrodnieniowe są niestety nieuniknione. U jednych pojawiają się wcześniej, u innych trochę później, a jest to uzależnione od tego jak mocno „zużywamy” nasz kręgosłup.

Bardzo często zjawiają się u mnie pacjenci, stwierdzający iż boli ich kręgosłup ponieważ mają dyskopatię. Zazwyczaj przekornie odpowiadam, że ja też ją mam, ale mnie kręgosłup nie boli i ich również nie powinien. Do dokładnego wyjaśnienia tego terminu przyda nam się przypomnienie budowy i funkcji krążka międzykręgowego, który opisywałem dokładnie TUTAJ.

IMG_5814

Schemat uszkodzonego dysku z przepukliną jądra miażdżystego. Przekrój poprzeczny

Jak powstaje dyskopatia?

Zdrowy krążek międzykręgowy jest bardzo dobrze uwodniony. Dzięki temu jest on w stanie „amortyzować” obciążenia działające na niego w pozycji siedzącej i stojącej. Można go porównać do twardej gąbki, która w momencie nacisku oddaje wodę do otaczających ją struktur i tkanek, a gdy obciążenie się zmniejsza wraca do swojego pierwotnego stanu „wciągając” wodę z powrotem do swojego wnętrza.

Dysk jest strukturą niesamowitą, ponieważ w niezaburzonym środowisku i bez istotnych patologii jest w stanie tak funkcjonować dziesiątki lat, tracąc część uwodnienia w ciągu dnia i regenerując się w 100% podczas kilku godzin snu lub odpoczynku w pozycji leżącej. Jeśli ktoś jeszcze ma co do tego wątpliwości najłatwiej sprawdzić to porównując nasz wzrost rano i wieczorem. Różnica może wynieść nawet 2-3 centymetry na korzyść poranka (23 krążki tracą w ciągu dnia po 1-1,2 milimetra wysokości ze względu na „uciekającą” z nich wodę, którą odzyskują w nocy). To wszystko dzieje się w warunkach idealnych, które jak wiadomo w naturze praktycznie się nie zdarzają.

IMG_5826

Nieprawidłowe obciążanie krążka międzykręgowego skutkuje jego odwodnieniem i obniżeniem jego wysokości.

Nie trudno się domyślić, iż w warunkach, w których dysk obciążany jest nadmiernie (na przykład z powodu skrzywienia kręgosłupa lub jego nieprawidłowego używania w ciągu dnia, ciężkiej pracy, długiego siedzenia lub forsownego uprawiania sportu) bilans wody „uciekającej” z dysku w stosunku do wody pobieranej w odpoczynku staje się ujemny i nasz krążek międzykręgowy permanentnie zaczyna się odwadniać. Skutkiem tego jest stałe obniżenie jego wysokości i elastyczności, a co za tym idzie również odporności na uszkodzenia. W takim właśnie mechanizmie pojawia się dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa krążka.

Dlaczego dyskopatia nie zawsze jest bolesna?

Organizm ludzki to genialna maszyna, która w znakomity sposób potrafi radzić sobie nawet z największymi błędami popełnianymi przez nas w życiu codziennym. Mechanizm kompensacji (zmiany ustawienia, na przykład kręgosłupa) u niektórych osób prowadzi między innymi do powstania dyskopatii, u innych chroni kręgosłup przed jego dalszym uszkadzaniem i nieprawidłowym obciążeniem.

Istotną informacją jest, iż krążek międzykręgowy sam w sobie jest unerwiony jedynie w warstwie zewnętrznej, dlatego zmiana jego wewnętrznej struktury nie przynosi dolegliwości bólowych. Można powiedzieć, iż postępowanie zmian zwyrodnieniowych w dysku jest często jak tykająca bomba. Póki nie eksploduje wszystko jest fajnie, ale jeśli minie czas jej tolerancji robi się bardzo nieciekawie i zazwyczaj zmiany są już nieodwracalne.

mri

Porównanie rezonansów dwóch  sześćdziesięcioletnich pacjentów z objawami dyskopatii. Po lewej kręgosłup z odwodnionymi (ciemnymi) dyskami bez objawów bólowych. Po prawej zaawansowana dyskopatia z przepuklinami i obniżeniem wysokości krążków międzykręgowych.

Jak można spowolnić dyskopatię?

Proces powstawania zmian zwyrodnieniowych w dysku jest rozłożony w czasie. Receptą na jego spowolnienie jest przede wszystkim profilaktyka nieprawidłowych obciążeń w ciągu dnia. Praca, odpoczynek i uprawiana aktywność fizyczna to 3 najważniejsze czynności, w których powinniśmy zwrócić uwagę na to w jaki sposób „używamy” naszego kręgosłupa. Krótkie, aczkolwiek bardzo istotne zasady zostały przedstawione przeze mnie w filmiku nagrywanym przy współpracy z TVN Style, który można znaleźć TUTAJ. Polecam przejrzeć i co najważniejsze STOSOWAĆ CODZIENNIE!

Jeśli należymy do nieszczęśliwców, którzy mają zmiany strukturalne w budowie kręgosłupa, predysponujące do powstawania dyskopatii naszą wielką nadzieją pozostają fizjoterapeuci. To w Naszym (moim i moich kolegów po fachu) obowiązku jest wykorzystać wszystkie znane nam środki do tego, aby powstała dyskopatia nie powodowała lub powodowała jak najmniejsze dolegliwości bólowe na co dzień.

Podsumowując.

Dyskopatia nie zawsze jest bolesna, jednakże zawsze jest ona sygnałem do działania i motywatorem do mądrego dbania o nasze krążki międzykręgowe za pomocą fizjoterapii i profilaktyki. Mam wielu pacjentów, których kręgosłupy w obrazach diagnostycznych wyglądają tragicznie, a nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych. Nie oznacza to jednak, że nie będą ich odczuwać wiecznie. Lepiej zadbać o taki stan z wyprzedzeniem i długo cieszyć się wysoką sprawnością i funkcjonowaniem bez bólu.

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
67 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
12 listopada 2016 16:36

Piotrze! A jak ma sie bieganie do dyskopatii. Marzy mi sie start w ultramaratonie ale na razie plywam i chodze na pilates w celu wzmocnienia kregoslupa + cw od rehabilitanta.… Czytaj więcej »

Beata
6 marca 2018 08:09
Reply to  Piotr

Witam zwracam sie z prośbą o interpretację dodam ze dretwiejw mi lewa noga mam problem z poruszaniem sie i strasznie boli czy ten opis wskazuje na kolejna operacje prosze o… Czytaj więcej »

marta
4 lutego 2017 12:54

Panie Piotrze, a co ja mam robic , bo juz sama nie wiem.Chodzę od lekarza do lekarza i ciagle tak naprawdę nie wiem co mi jest.Zdiagnozowana mam spodyloartropatie,i dyskopatie,jednak lekarz… Czytaj więcej »

Basia
24 lutego 2017 16:48

Witam, mój mąż jest kierowcą zawodowym (10 lat), buduje dom w między czasie(sam muruje itd), w ciągu 6 m-cy miał 2 ataki “rwy kulszowej”. Ma nadwagę. Zrobiliśmy RTG, ortopeda zdiagnozował:… Czytaj więcej »

Sławomir
3 kwietnia 2017 08:29

Panie Piotrze, co Pan sądzi o rolfingu i integracji strukturalnej. Borykam się z przeciążeniowymi bólami kręgosłupa wynikającymi z niewyleczonej wady postawy z dzieciństwa – plecy wklęsło-okrągłe oraz pracą siedząca. Masaże,… Czytaj więcej »

Kasia
17 maja 2017 06:08

Mam wypukline l4-l5 3 mm L5-s1 do 6 mm Bez ucisku na struktury nerwowe… ból jest promieniuje na dwie nogi , krzyż boli podczas siedzenia i nie mogę za długo… Czytaj więcej »

Marzena
17 czerwca 2017 16:47

Panie Piotrze mam bardzo małą wypukline dysku L4 L5 czy może być ona następstwem wypadku samochodowego sprzed roku.Dodam że zrobiłam rezonans z powodu utrzymujacego się bólu kregoslupa którego wcześniej nie… Czytaj więcej »

Grzegorz
15 sierpnia 2017 19:57

Szanowny Panie Piotrze Mam pytanie na które nie mogę znaleść jednoznacznej odpowiedzi, może Pan mi pomoźe. Mianowicie jakie są rokowania przy martwicy rdzenia kręgowego spowodowanej długotrwalemu (ok 48 godzin) naciskowi… Czytaj więcej »

Sławomir
14 września 2017 10:59

Witam panie Piotrze, co pan myśli o przeprostach McKenziego. Mam przepukliny i wypukliny L4/L5/S1 które dają dolegliwości bólowe oraz znacznie pogłębioną lordozę lędźwiową. Właśnie o ową hiperlordoze obawiam się. Jeden… Czytaj więcej »

Darek
16 września 2017 13:45

Witam Piotrze Skoro jest Pan tak miły pozwolé sobie poprosic o konsutację mojego przypadku Jestem tydzien po pilnej operacji kregoslupa ledziowego Trafilem tam z powodu ogromnego bòlu promieniujacego od posladka… Czytaj więcej »

Alina
28 września 2017 13:15

Witam. Mój tata przeszedł 2 tygodnie temu operację struktur kanału kręgowego: foraminotomie, eksplorację korzeni nerwów rdzeniowych, usunięcie przepukliny jądra miażdzystego z dekompresją korzeni nerwów rdzeniowych na poziomie lędźwiowym, odbarczanie kanału… Czytaj więcej »

Adrian
31 października 2017 14:44

Witam,
Moje pytanie brzmi: jądro miażdzyste wypłyneło mi na 9-10mm między L5-S1 czy przy tak dużym zwyrodnieniu wymagany jest już tylko zabieg czy można to spróbować “wcisnąć” terapią manualną?
Pozdrawiam

Piotr
27 listopada 2017 11:22

Witam. Panie Piotrze przedwczoraj trafiłem z boiska prosto na SOR gdzie badanie tomografem wykazało początkowe poziomowe zmiany dyskopatyczne odcinka lędźwiowego. W przeszłości miałem 1 raz podobny ból, lecz myślałem żeto… Czytaj więcej »

Aria
2 lutego 2018 09:22

Witam “Witam, nie da się go wcisnąć, da się rehabilitować kręgosłup tak, żeby przepuklina nie dawała dolegliwości bólowych. O zabiegu decyduje lekarz tylko jesli ma Pan określone objawy. Wielkość przepukliny… Czytaj więcej »

Magda
Magda
27 czerwca 2021 09:46
Reply to  Piotr

Dzień dobry. Mam pytanie. Rok temu zaczął się mój ból w okolicach lędźwi. Udałam się do fizjoterapeuty, a po rezonansie wyszła przepuklina l4l5 wyraźnie uciskająca worek oponowy. Dodam, że mam… Czytaj więcej »

Małgorzata
4 lutego 2018 10:03

Witam Panie Piotrze ! TECHNIKA BADANIA: Badanie wykonano w sekwencjach FSE (sagT1) oraz FrFSE (sagT2, cor T2, axT2) i STIR (sag) OPIS: Lewoboczna skolioza kręgosłupa lędźwiowego. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w… Czytaj więcej »

Sławomir
23 lutego 2018 09:32

Czy do leczenia dyskopatii l/s poleca pan trakcje np. na stołach do trakcji? Jeśli tak to czy lepiej stosować trakcje w przewlekłym zespole bólowym, czy tylko np. podczas zaostrzeń bólu?… Czytaj więcej »

Lukasz Suliga
16 kwietnia 2018 11:53

Witam Panie Piotrze Juz piaty tydzien borykam sie z rwa kulszowa. Nadmienie ze mieszkam Irlandii i pierwsze 3 tygodnie leczony bylem jedynie diazepamem bo tam innych rozkurczowych lekow nie daja… Czytaj więcej »

Sławek
15 maja 2018 08:17

Od paru lat cierpię na dyskopatię l/s. Od kilku miesięcy mam przewlekłą rwę kulszową do lewej łydki. Boli odcinek l/s, boli łydka, jednak najbardziej bolą rejony gdzieś w głębi pośladka.… Czytaj więcej »

Martyna
16 maja 2018 12:21

Witam, w opisie rtg kręgosłupa mam stwierdzone zwężenie przestrzeni międzykręgowych- dyskopatia L5-S1 oraz wyrównaną lordoza. Czy samo zwężenie przestrzeni to dyskopatia? Czy przy takich dolegliwościach należy wykluczyć jakieś ćwiczenia?

Wiola
20 maja 2018 18:29

Witam, w opisie wyniku tomografii komputerowej jest: centralna dokanałowa przepuklina jądra miażdżystego z impresją na worek oponowy i pochewkę prawego korzenia nerwowego. Na początku byłam u ortopedy który zalecił 4… Czytaj więcej »

monika
30 lipca 2018 19:53

witam. czy jest mozliwosc wstawienia tu opisu mojego rezonansu a jest on po angielsku opisany i niewiem o co chodzi. wiem tylko ze lekarz mowil o operacji.

Aleksandra
31 sierpnia 2018 07:46

witam, czy z przepuklina po ustąpieniu dolegliwości bólowych można ćwiczyć siłowo i biegać?
Zwykle lekarze zabraniają takiej aktywności do końca życia.

Ona
Ona
9 października 2018 12:33

Witam. W wyniku RTG stwierdzono lewostronna skolioze piersiowo-ledzwiowa. Dyskretne zwężenie przestrzeni miedzykregowej na poziomie L5/S1-podejrzanie dyskopatii. Po serii zastrzykow i tabl bol nie ustąpił. Nadal mam bole w dolnej części… Czytaj więcej »

Ona
Ona
10 października 2018 10:16

Witam. Ślicznie dziękuję za odpowiedź. Tak dziś idę na pierwszy masaż ale niestety prywatnie gdyż na NFZ wolny termin jest w 2020. I jak tu wyzdrowieć? więc co mi pozostało… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
11 kwietnia 2019 19:02

Witam. Od paru miesięcy boli mnie kręgosłup na odcinku ledzwiowym. Zrobiłam tomografie komputerowa w ktorej wyszło drobne osteofity tylnych krawędzi trzonow L5 i S1. Obniżenie krążków miedzykregowych L3-S1 z uwypukleniami… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
13 kwietnia 2019 09:10
Reply to  Piotr

A co Pan powie o moim opisie z tomografi ?Czy to coś poważnego czy da się to całkowicie wyleczyć? Chcę poznać Pana opinię bo słyszałam już parę i nie wiem… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
13 kwietnia 2019 09:12

?

Małgorzata
Małgorzata
28 kwietnia 2019 06:18

Jestem w trakcie “ataku” rwy kulszowej, który nasilając się trwa od tygodnia, natomiast zaczęło się miesiąc temu, z tym, że pomimo bólu pośladka przy siedzeniu, cały czas chodziłam do mega… Czytaj więcej »

Paula
7 maja 2019 18:20

Panie Piotrze jakie są ogólne zasady terapii manualnej, czy o wszystkim decyduje fizjo czy Pacjent też może w trakcie terapii decydować o jej przebiegu? Jakie jest Pana zdanie na temat… Czytaj więcej »

Klaudia
Klaudia
11 lutego 2021 10:56

Dzień dobry, Bardzo proszę o poradę: Mój tata jest po operacji rozlanej przepukliny lędźwiowej, która była dwa lata temu. Dyskopatia była spowodowana ciężką pracą fizyczną, więc do tego dochodzą uszkodzenia… Czytaj więcej »

Klaudia
Klaudia
13 lutego 2021 12:32
Reply to  Piotr

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Tomasz
Tomasz
28 sierpnia 2022 11:54

Witam Bylem u neurochirurga, polecił mi zabieg dyskolizy ozonowej, mialem tydz temu masaż i od tamtej pory stosuje przeprosty mcKenziego, jest dużo lepiej. Da się cofnąć przepuklinę l4/l5 ćwiczeniami w… Czytaj więcej »

20220828_135252.jpg
Agnieszka
Agnieszka
8 maja 2023 22:02

Dzień dobry, od ok.5 tygodni cierpię na rwę kulszowa. Badanie MRI wykazało masywną sekwestrację jądra 22×13×8 mm. Mam mrowienie i drętwienie lewej nogi, ostry ból typowy dla rwy pojawią się… Czytaj więcej »

Filip
Filip
31 lipca 2023 15:10

Dzień dobry,
czy mając przepuklinę albo wypuklinę w kręgosłupie obniża się nieco nasz wzrost mimo młodego wieku?

Anna
Anna
9 marca 2024 21:56

Wynik RTG kręgosłupa: Nieco zwężona przestrzeń m/k L5/S1. Poza tym kr.ledzwiowy bez zmian. Jak interpretować wyniki? Pozdrawiam

67
0
Would love your thoughts, please comment.x