Chondromalacja chrząstki stawowej. Jak ją leczyć?

Zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej uznawane są aktualnie za jedną z chorób cywilizacyjnych w krajach wysoko rozwiniętych. Od lat specjaliści zajmujący się zapobieganiem uszkodzeń tkanki chrzęstnej nie znajdują jednej, skutecznej metody walki z tym schorzeniem.

Jednym z głównych typów uszkodzenia struktury otaczającej Twoje stawy jest chondromalacja. Ta dość specyficzna choroba pojawia się zazwyczaj w obrębie stawu rzepkowo-udowego i niezwykle często ujawnia się w wynikach MRI nawet u osób nie odczuwających dolegliwości bólowych w jego obrębie.

Czym właściwie jest ta słynna chondromalacja? Jak można jej zapobiec lub zahamować proces progresji zmian już powstałych? Czy ruch faktycznie doprowadza do progresji choroby i na pewno warto się go bać? Zweryfikujmy fakty i mity dotyczące procesu rozmiękczania chrząstki.

 

Co to jest chondromalacja?

Na początku tego postu warto przypomnieć, iż zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej dotykają każdego człowieka i nie ma od tego wyjątków. Starzenie się komórek tej struktury to tak samo fizjologiczny proces jak pojawienie się zmarszczek, czy zmniejszenie się ilości tkanki mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej wraz z wiekiem.

Chrząstka stawowa ma jednak szczególne właściwości. Jej nietypowa budowa i ogromna wytrzymałość pozwala na przyjmowanie obciążeń i codzienną eksploatację podczas ruchu człowieka przez długie lata. Niestety, nie jest ona niezniszczalna i również ulega procesom degeneracji. Nieprawidłowe lub nadmierne obciążenie stawu, brak ruchu lub jego zły wzorzec, a nawet niedobory składników pokarmowych w diecie mogą przyspieszyć osłabienie chrząstki. To właśnie owe zmniejszenie wytrzymałości prowadzące finalnie do rozmiękczenia struktury pokrywającej Twoje stawy nazywamy chondromalacją.

Lubię porównywać powierzchnię stawową i toczący się na niej proces zmian zwyrodnieniowych do jabłka. Po zakończeniu wzrostu jest gładkie, dobrze „odżywione” i względnie twarde z wierzchu. Wystarczy jednak mocniejsze uderzenie (np. uraz w przypadku kolana), a na jego powierzchni pojawia się trwałe „rozmiękczenie”. Słabsze miejsce powoli zaczyna zmieniać swoją strukturę, finalnie prowadząc do całkowitego zepsucia się owocu.

Taki sam proces dzieje się w tkance chrzęstnej. Słaby punkt na jej powierzchni powstały w wyniku np. nieprawidłowej pracy rzepki prowadzi do „rozmiękczenia” głębszych warstw chrząstki, a proces dalszego, szybkiego uszkadzania się komórek chondrocytów to właśnie tytułowa chondromalacja. Czy można jej jakoś zapobiec?

 

Znajdź przyczynę chondromalacji.

Przede wszystkim jak już wywnioskowałaś/łeś z powyższego akapitu sama chondromalacja jest tylko skutkiem innego zaburzenia lub urazu Twojego stawu. Patrząc na staw rzepkowo-udowy zawsze warto zastanowić się co tak naprawdę jest główną przyczyną problemu. Może koślawość lub szpotawość stawu kolanowego? Może uraz chrzęstno-kostny w przeszłości, w wyniku którego przez kolejne lata doszło do uszkodzenia głębszych warstw chrząstki?

Jeśli chcesz zapobiec dalszym zmianom w strukturze chroniącej Twoje stawy zawsze staraj się pomyśleć co tak naprawdę jest jej głównym czynnikiem uszkadzającym. Tylko dzięki zniwelowaniu przyczyny zmian jesteś w stanie skutecznie zahamować postępujący proces chondromalacji.
Oczywiście, zdarzają się przypadki pacjentów mających genetycznie słabszą budowę chrząstki stawowej. Pamiętaj jednak, że prawidłowo dobrana aktywność fizyczna potrafi wpłynąć na nią bardzo pozytywnie, a regularna stymulacja dobrze dostosowanym obciążeniem stawu potrafi ją niejako „utwardzić” i przyzwyczaić do wybranego przez Ciebie rodzaju ruchu. To nie prawda, że pacjent z chondromalacją nie może uprawiać sportu, jednak musi on dokładnie wiedzieć jaka aktywność jest dla niego dobra, a jaka wyrządza mu coraz więcej szkody w warstwie chrzęstnej.

 

Przyczyną powstania chondromalacji rzepki może być między innymi dysplazja stawu rzepkowo-udowego lub przyparcie rzepki do kłykcia bocznego kości udowej spowodowane np. koślawością kolan.

 

Co z suplementacją?

Na rynku jest oczywiście mnóstwo suplementów mających na celu poprawę jakości pracy naszych stawów. Począwszy od doustnie przyjmowanej glukozaminy, skończywszy na kwasie hialuronowym w wersji iniekcji (o samym kwasie więcej przeczytasz w poście: “Kwas hialuronowy w ortopedii. Kiedy warto go stosować?”). Osobiście jako fizjoterapeuta nie jestem zwolennikiem chemicznie wytwarzanych specyfików, z których znaczna większość po prostu nie działa długotrwale lub wchłania się w tak znikomych ilościach, że w żaden sposób nie może mieć pozytywnego wpływu na Twoją chrząstkę.

 

Suplementacja stawów przyjmowana doustnie ma niewielką skuteczność i nie jest w stanie trwale zapobiegać postępowi chondromalacji chrząstki.

 

Pieniądze, które co miesiąc przeznaczasz na tabletki „na stawy” zainwestuj lepiej w karnet na basen czy siłownię, nowe buty do spacerów lub porządną fizjoterapię. Cytując bardzo stare powiedzenie: „ruch potrafi zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Wystarczy tylko dobrze dobrać aktywność fizyczną, prawidłowo ją dawkować i cieszyć się z jej wysokiej skuteczności w zahamowaniu postępu chondromalacji chrząstki stawowej.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
46 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
6 sierpnia 2018 07:42

Spoko, z zahamowaniem chondromalacji można sobie poradzić. Co jednak z regeneracją? Jeśli pacjent ma 3 lub 4 stopień, endoproteza? A co z zabiegiem Cellular Matrix – osocze bogatopłytkowe z kwasem… Czytaj więcej »

Krysia66
6 sierpnia 2018 11:39

No ok panie Piotrze, to co Pan proponuje przy bocznym przyparcie rzepki w sensie do ćwiczenia w domu, korzystam z pomocy fizjoterapeuty dwa razy w miesiącu i czuję się bardzo… Czytaj więcej »

Gosia
13 sierpnia 2018 12:18

Witam, moja siostra mimo młody wieku (23 lata) ma stwierdzone silne zwyrodnienie chrząstki stawowej w obu kolanach . Łączy się to u niej z dużym bólem i brakiem możliwości uprawiania… Czytaj więcej »

Eliza
29 sierpnia 2018 17:58

Witam! Jestem 7 tygodni po rekonstrukcji troczka przysrodkowego rzepki za pomoca sztucznego implantu. Do tej pory rehabilitacja szla mi bardzo dobrze. Jednak kilka dni temu, zgodnie z zaleceniami mojego fizjoterapeuty,… Czytaj więcej »

Weronika
26 września 2018 17:51

Witam serdecznie, Od czerwca ból w okolicy stawu kolanowego nie daje mi żyć, ból najsilniejszy jest nad ranem zaraz po przebudzeniu. Byłam już na trzech wizytach u ortpedy, który zlecił… Czytaj więcej »

SEBASTIAN
12 grudnia 2018 20:47

Witam jeżeli kwas hialuronowy nie dał oczekiwanych efektów czego warto spróbować orthokine komórki macierzyste PRP .Pozdrawiam Sebastian

Mateusz
Mateusz
18 stycznia 2019 17:17

Witam 🙂 w jaki sposob czy dana aktywność fizyczna jest dla mnie odpowiednia , odpowiednia dla chrząstki (1-2 stopien) , obecnie biegam skacze nie ma żadnego bólu i zastanawiam sie… Czytaj więcej »

Gosia
1 lutego 2019 00:16

Witam. 3 tyg temu przeszłam artroskopie – wycięcie przerośniętego faldu, shaving rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej i shaving chrząstki oraz wszczepienie membrany hyalofast. Zgniecie mam dobre, zreszta nawet jak szlam na… Czytaj więcej »

Sebastian
7 marca 2019 15:58

Witam mam pytanie czy membrana Hylofast mozna zawsze zastosowac nawet przy duzym ubytku chrząstki stawowej.

Krystyna 664191
Krystyna 664191
13 kwietnia 2019 21:59

Witaj a co Pan zaradzi przy takim opisie rezonansu: chrząstka w bocznej części powierzchni stawowej rzepki ma zmniejszoną grubość – bez głębokich ubytków- cechy chondropatii II stopnia. Przedział boczny :… Czytaj więcej »

Madzia
Madzia
26 maja 2019 05:23

Witam. 2 miesiące temu doznałam kontuzji kolana-przesunęła mi się rzepka i uszkodzila chrząstkę. Jestem w trakcie rehabilitacji-udało mi się osiągnąć wyprost w pozycji leżącej i siedzącej. Problem stanowi chodzenie i… Czytaj więcej »

Magda
Magda
22 lipca 2019 12:56

Witam, u mnie chonndromalacja 3/4 stopień. Podczas artroskopii mialam podane komórki macierzyste, ale nie czuję poprawy. Kolano dalej boli i strzyka. Do tego w badaniu wyszła mi lateralizacja rzepki i… Czytaj więcej »

Artur
Artur
22 lipca 2019 22:11

Wow. Jak się cieszę, że tu trafiłem. Tak ciężko jest znaleźć jakiekolwiek sensowne informacje, nawet u ortopedy. Męczę się z przerostem błony maziowej, powstałej po usunięciu połowy łąkotki bocznej pół… Czytaj więcej »

Dab
Dab
7 sierpnia 2019 17:17

Czy napięcie pasma biodrowo-piszczelowego może być powodem chondromalacji? Czy I stopień da się cofnąć albo zatrzymać?

Wiola
Wiola
15 sierpnia 2019 15:34

Witam. Mam chondromalacja IV stopnia wiec dramat. Jestem obecnie po operwcji więzadła MPFL ale lekarz stwierdził, ze tak zdegradowana chrząstka nie mogła powstać na wskutek nawykowego zwichnięcia rzepki które występowało… Czytaj więcej »

874399
14 kwietnia 2020 21:33

Bardzo przydatny wpis, bede tego uzywał w swojej pracy!

Anna
Anna
4 maja 2020 18:03

Mam pytanie, czy spotkał się Pan w swojej pracy z młodymi osobami z chondromalacją, które były wegetarianami/weganami i lekarz bezpośrednio upatrywał przyczyny w diecie bezmięsnej? Przeglądałam badania i tam trafiłam… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
25 maja 2020 18:50

Dzien dobry, Pół roku temu miałam operację na kolanie- mikro zlamania rzepki, nalozenie membrany na ubytek wielkościa zajmujący znaczna większość powierzchni rzepki po usunięciu jej rozmiekczonych resztek oraz plastykę rzepki… Czytaj więcej »

Anna
Anna
17 sierpnia 2020 09:33

Dzień dobry. Z uwagi na chondromalację za dwa dni będę miała podawane do kolana osocze bogatopłytkowe – w szpitalu, zabieg na NFZ. Wyczytałam w internecie (na stronach klinik prywatnych wykonujących… Czytaj więcej »

Asia
Asia
3 sierpnia 2021 06:13

Czy w przypadku I stopnia chondromalacji u młodej osoby (24 lata) jest szansa regeneracji chrząstki stawowej i zlikwidowania bólu przy pomocy zastosowania komórek macierzystych? Chondromalacja prawdopodobnie pojawiła się w wyniku… Czytaj więcej »

EDYTA
EDYTA
5 sierpnia 2021 17:21

Witam serdecznie, sporadycznie w pracy musimy dzwigać kartony. Czy może to pogorszyć stan chondromalacji?

Maciek
Maciek
15 października 2021 10:26

Witam, mam 2 stopień chondromelacji, Rzepka też nie układa się tak jak powinna, kocham biegać i uprawiać inne sporty i nie myślę tego zaprzestać. Kolano też praktycznie cały czas czuję… Czytaj więcej »

Rozalia
Rozalia
26 lutego 2022 17:36

Dzień dobry, co oznacza podchrzęstne ogniska uszkodzenia szpiku ? Nie wiem czy mam się martwić a operacje kolana mam dopiero w sierpniu..

Kornelia
Kornelia
12 października 2023 17:23

Miałam IV stopień i jestem tydzień po czyszczeniu stawu i chondrofillerze. Lekarz kazał rozpocząć rehabilitacje i zmianę w ortezie na 30 stopni po 10 dniach. Panie Piotrze, byłam u fizjo… Czytaj więcej »

KAMIL
KAMIL
16 stycznia 2024 23:29

Od 7 lat nie jestem w stanie wykonywać normalnie przysiadów nawet z obciążeniem własnego ciała (po kilku seriach na następny dzień pojawia się ból). Bieganie, nordic walking, lekkie wzniesienia ok.… Czytaj więcej »

Kinga
Kinga
17 maja 2024 06:01

Dzień dobry. 9 maja miałam operację kolana prawego – szycie lakatki bocznej, shaving i forage rzepki. Rozpoznanie: uszkodzenie tylnej części lakatki bocznej, chondromalacja rzepki prawej III stopnia, chondromalacja powierzchni stawowej… Czytaj więcej »

Kinga
Kinga
18 maja 2024 13:41
Reply to  Piotr

Dziękuję za odpowiedź. W takim wypadku jestem pełna nadziei co do boulderingu 🙂 pozdrawiam serdecznie!

46
0
Would love your thoughts, please comment.x