Trzeszczenie w stawie ramiennym. Skąd się bierze i jak mu zapobiec?
Nadszedł czas na staw barkowy. O nim jeszcze na blogu nie wspominałem, a w końcu jest to jeden z największych stawów ludzkiego organizmu. Bardzo wielu moich pacjentów skarży się na bardziej lub mniej bolesne przeskakiwanie w obrębie ramienia podczas ruchu. Skąd może się brać ta dolegliwość? Jakie może mieć skutki i czy jesteśmy w stanie im zapobiec? Porozmawiajmy o barku.
Krótka anatomia stawu ramiennego.
Na wstępie trzeba powiedzieć bardzo ważną rzecz. Staw barkowy nie jest mocną, stabilną strukturą, choć może na taki wyglądać. Przypomina mi on trochę piłeczkę golfową, postawioną na stopce przed uderzeniem. Kulisty kształt dużej głowy kości ramiennej i płytka panewka daje mu nieograniczone możliwości ruchu lecz już na starcie predysponuje go do niestabilności.
Na szczęście natura to mądry wynalazek i błyskawicznie przystosowuje się nawet do najcięższych warunków funkcjonowania, dlatego również z niekorzystną budową stawu barkowego sobie poradziła. Pomimo płytkiej panewki i dużej głowy kości ramiennej staw ten posiada rozbudowany gorset mięśniowy oraz tak zwany obrąbek stawowy (odpowiednik łąkotki w kolanie), dające mu względną stabilność. To właśnie mięśnie są największą bronią (i tarczą) Twojego barku i to one odpowiadają za jego prawidłowe ustawienie i funkcjonowanie.
Stabilizacja globalna i lokalna barku.
Jak już opisywałem przy okazji bólu kręgosłupa lędźwiowego (TUTAJ) stawy naszego organizmu posiadają dwa rodzaje stabilizacji mięśniowej. Krótkie, wewnętrzne i zazwyczaj niezbyt silne mięśnie umożliwiają zachowanie w barku stabilizacji lokalnej (utrzymują głowę kości ramiennej w centralnym punkcie panewki), a dłuższe i bardziej zewnętrzne mięśnie o większej sile dają możliwość ruchu oraz stabilizacji globalnej.
To właśnie dzięki wspólnemu działaniu tych dwóch systemów stabilizacji staw ramienny jest w stanie funkcjonować prawidłowo, nie uszkadzając podczas ruchu otaczających go struktur, takich jak obrąbek stawowy czy ścięgna mięśni.
Trzeszczący bark. Skąd się bierze?
Słaba siła stabilizatorów lokalnych (głównie krótkich rotatorów zewnętrznych i wewnętrznych barku) w stosunku do mięśni globalnych może doprowadzić do sytuacji, w której duża głowa kości ramiennej nieprawidłowo przemieszcza się względem małej panewki , a chcąc powrócić do prawidłowej pozycji przeskakuje po obrąbku stawowym. Powoduje to jego powolne uszkadzanie i charakterystyczne trzeszczenie.
Biorąc pod uwagę fakt, iż dla lepszej stabilizacji głowa kości ramiennej otoczona jest również innymi strukturami (ścięgna mięśni, więzadła) taka sytuacja może także powodować uszkadzanie właśnie tych delikatnych sąsiadujących z nią struktur. Stan ten może doprowadzić do jeszcze większej niestabilności (skutkiem tego mogą być regularne zwichnięcia barku), powstania stanu zapalnego wewnątrz stawu oraz pojawienia się towarzyszącego mu bólu.
Jak temu zapobiec?
Jeśli występuje u Ciebie przeskakiwanie stawu ramiennego to przede wszystkim jest to problem stabilizacji lokalnej. To właśnie ona (tak jak w kręgosłupie) jest głównym czynnikiem determinującym prawidłowe funkcjonowanie danej okolicy. Jak ją poprawić?
Kluczem w tym przypadku są ćwiczenia wzmacniające tak zwany stożek rotatorów, odpowiedzialny za utrzymanie głowy kości ramiennej w centralnym punkcie panewki podczas ruchu.
Poniżej przedstawiam kilka możliwości poprawy stabilizacji lokalnej barku. Pacjentom zazwyczaj zalecam wykonywanie ćwiczeń w 3 – 4 seriach po 20 powtórzeń. Grubość taśmy dostosowuję indywidualnie do możliwości pacjenta, jednakże na początek polecam gumy stawiające niewielki lub średniej wielkości opór.
Rotacja zewnętrzna stawu barkowego z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.
Rotacja zewnętrzna z oporem taśmy. Bark ustawiony w odwiedzeniu około 45 stopni również przeciwko oporowi taśmy.
Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni).
Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).
Rozciąganie taśmy oburącz z jednoczesnym dociśnięciem łokci do piłek.
Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.
Rotacja wewnętrzna barku z rozciągnięciem taśmy. Podczas wykonywania ćwiczenia jednocześnie dociskamy łokieć do piłki/poduszki.
Pamiętaj!
Staw ramienny jest wdzięczną strukturą, która szybko poddaje się rehabilitacji. Jednakże bardzo często pacjenci ze schorzeniami barku zbyt późno trafiają do fizjoterapeutów, a skutki długotrwałego uszkadzania struktur tego stawu mogą być nieodwracalne.
Jeśli odczuwasz mniej lub bardziej bolesne trzeszczenie w obrębie ramienia, a nie chcesz w przyszłości odwiedzać bloku operacyjnego w celu rekonstrukcji struktur stawu barkowego zadbaj o prawidłową diagnostykę i odwiedź doświadczonego fizjoterapeutę.
Uwierz mi, lepiej zrób to teraz i wyprzedź ból, który później może być nie do zniesienia.
zdjęcia: www.slideplayer.pl, www.kif.pl
Parę pytań: 1. Czy te piłki są niezbędne, czy wystarczy po prostu pilnować utrzymywania odpowiedniej odległości łokci od tułowia? 2. 4 serie po 20, ale jak często – codziennie? 3.… Czytaj więcej »
1. Piłka jest przydatna, wymusza przywiedzenie łokcia do tułowia. Nie musi to być akurat piłka, może to być poduszka, koc, ręcznik 🙂 2. 4 serie po 20. 5 razy w… Czytaj więcej »
Dzięki za pytanie i za odpowiedź, bardzo pomoce!
Proszę uprzejmie o informację czy przedstawione ćwiczenia nadają się do mojego przypadku : 1. nie mogę podnieść przed sobą ręki zgiętej lekko w łokciu, dłoń skierowana grzbietem do góry, łokieć… Czytaj więcej »
Prawdopodobnie nie. Da się to ocenić jedynie po badaniu fizjoterapeutycznym. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy blog, mnóstwo informacji dla pacjentów i przyszłych oraz obecnych adeptów fizjoterapii ! Gratuluję !!! Pytanie: czy warto udać się z wizytą do fizjoterapeuty w przypadku osoby starszej po… Czytaj więcej »
Witam serdecznie Dziękuję za opinię, bardzo mi miło! Zdecydowanie warto się udać do fizjoterapeuty. Nawet koniecznie trzeba się do niego udać jeśli jest to jedyna sprawna kończyna górna. Bardzo rzadko… Czytaj więcej »
Witam jestem 2,5 mca po atroskopii barku miałem roboną tonedoze po 6 tyg zdjąłem ortezę było wszystko oky robiłem ćwiczenia odwiedzenia ręki zginanie w łokciu i po 2 tyg od… Czytaj więcej »
Jeśli operacja i rehabilitacja została przeprowadzona poprawnie to nie ma możliwości niestabilności. Raczej obstawiałbym nieprawidłową pracę łopatki lub nadal osłabienie mięśni stożka rotatorów, powodującą brak ślizgu funkcjonalnego w stawie. Nie… Czytaj więcej »
W chwili obecnej jestem w trakcie rehabilitacji po urazie wiązadła obrąbka i mięśni stabilizujących (nad i podgrzebieniowego). Zasadniczo wykonuję bardzo podobne ćwiczenia z tym że są one”prawie takie same”. Rehabilitantów… Czytaj więcej »
Proszę stosować się do zaleceń fizjoterapeuty. Z tego co Pan opisuje ma On doświadczenie i wiedzę w tym, co robi. 🙂 Pozdrawiam!
Hej 🙂 czy “Wyprost w stawach barkowych przeciwko oporowi taśmy z jednoczesną rotacją wewnętrzną (kciuki kierujemy w tył).” i “Odwiedzenie stawu barkowego do 90 stopni przeciwko oporowi taśmy.” mogę robić… Czytaj więcej »
Maszyna wymusza ruch izolowany (tylko określone mięśnie), dzięki taśmie wprowadzamy element funkcjonalny. Myślę, że taśma jest lepszym rozwiązaniem, ale na pewno maszyna temu nie zaszkodzi. Pozdrawiam!
Witam Panie Piotrze Wcześniej Pan mi opisywał o co może być z tym przeskakiwaniem ( łopatka lub rotatory) dzisiaj byłem u lekarza obejrzał z tylu i powiedział ze mam niestabilną… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. cieszę się, że mogłem pomóc. Z łopatką nie jest tak łatwo, trzeba najpierw sprawdzić jakiego rodzaju niestabilność to jest i do tego dobrać ćwiczenia. Nie da się tego… Czytaj więcej »
Witam.A co poczac jesli bol juz jest nie do zniesienia? 2 tyg temu zlapal mnie tzw “postrzal” w prawej stronie (szyja, bark, ramię, promieniowalo az do lokcia),bol byl nie do… Czytaj więcej »
Witam, przede wszystkim sprawdziłbym, czy ból nie pochodzi od kręgosłupa szyjnego, co jest wielce prawdopodobne w tym przypadku. Dobra diagnostyka fizjoterapeutyczna i rozpoczęcie rehabilitacji (raczej nie liczyłbym na wątpliwej jakości… Czytaj więcej »
Witam ponownie czy te ćwiczenia mozna wykonywac po artroskopii stawu barkowego po usunieciu kaletki ??
Nie. Pozdrawiam!
Cześć, jestem studentką fizjoterapii, stawiam dopiero swoje pierwsze kroki, ale niezwykłą radość sprawia mi łączenie faktów i szukanie przyczyn dolegliwość, ale na razie dużo za mało wiem 🙁 moje pytanie… Czytaj więcej »
Witam serdecznie. Przede wszystkim sprawdziłbym na starcie które mięśnie są osłabione. Testy oporowe powinny dać odpowiedź. Odwiedzenie, zgięcie, wyprost, rotacje? Jeśli któryś z testów będzie pozytywny to wnioskując po funkcji… Czytaj więcej »
Dzień dobry, 8 lat temu doznałen zwichnięcia lewego barku, przy wyproście rąk z ciężarem na tzw. Ławeczce, od tamtej pory oczuwam niestabiność stawu barkowego chociaż lekka atletyka przywruciła ruchomość do… Czytaj więcej »
Witam,
zdecydowanie udać się do specjalisty. Albo ortopeda w celu diagnostyki rodzaju uszkodzenia i przyczyny niestabilności, albo fizjoterapeuta, z którym popracuje Pan nad stabilnością (po dobrej diagnostyce). Pozdrawiam!
Witam. Około 2 lata temu lekarz stwierdził u mnie naderwanie lub też rozerwanie(sam nie wiem do końca) więzozrostu barkowo- obojczykowego. Do tego uszkodzenia doszło prawdopodobnie podczas treningu na siłowni kiedy… Czytaj więcej »
Witam,
jak najbardziej mogły się tam porobić zmiany zwyrodnieniowe. USG barku powinno to potwierdzić lub wykluczyć. Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedź.Zrobię USG o ile jakiś ortopeda u mnie w mieście umie je robić tak by cokolwiek z niego zrozumieć. A gdyby te zmiany zwyrodnieniowe tam powstały to co… Czytaj więcej »
https://www.fizjologika.pl/zmiany-zwyrodnieniowe-stawu-kolanowego-jak-je-leczyc/
Pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam:)
Mam problem z prawym barkiem po przemęczeniu w pracy występuje chrupanie w stawie i silny ból aż do łokcia,tabletki przeciw bólowe działają na krótką chwilę.Kto może mi pomódz,zabiegi też nie… Czytaj więcej »
Witam,
dobry terapeuta manualny. Pozdrawiam.
Witam,czy ma pan jakiś sposób na nadruchomość w stawie mostkowo-obojczykowym?Lekarz stwierdził,że to od wiotkości stawów.
Witam,
niestety to ciężka sprawa. To wszystko zależy jak duża/poważna jest niestabilność. Tu przed planowaniem leczenia potrzebna jest diagnostyka. Pozdrawiam!
Dziękuję za odpowiedz.A czy te wszystkie ćwiczenia z pana strony stabilizacyjne ,poprawa mobilności kręgosłupa piersiowego i na trzeszczenie w stawie barkowym można robić? Generalnie czuje się po nich lepiej.Lekarz nie… Czytaj więcej »
Jeśli czuje się Pan po nich lepiej to pewnie Panu nie zaszkodzą, ale nie jestem w stanie tego stwierdzić na 100% nie widząc jak je Pan wykonuje. 🙂 Pozdrawiam!
Witam, otrzymałam skierowanie na artroskopię barku. 2 lata temu miałam zamrożony bark , potem się polepszyło , ale przez dwa lata chodziłam od lekarza do lekarza z bólami. W końcu… Czytaj więcej »
Witam,
nie jestem w stanie tego stwierdzić bez badania barku, ale sprawa wygląda na mocno przewlekłą, a takie rzeczy bardzo ciężko się goi zachowawczo. Pozdrawiam!
Dzień dobry Czy jest możliwe aby zamrożny bark występował w obu ramionach? 3 lata temu miałam zdiagnozowany zamrózony lewy bark ( zapalenia kaletki maziowej) a teraz zaczynam mieć takie same… Czytaj więcej »
Witam, jest możliwe, żeby oba barki były zajęte tą chorobą. Niestety nie ma super skutecznej metody zapobiegania takim objawom oprócz wcześnie rozpoczętej rehabilitacji indywidualnej/terapii manualnej (chociaż i ta niestety często… Czytaj więcej »
Witam, od paru miesięcy zaczął mnie boleć lewy bark podczas ćwiczeń na siłowni. Zlewałem to uznając, że po prostu lewy bark jest słabszy od prawego i ból ulegnie, kiedy nadgoni… Czytaj więcej »
Witam,
nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytanie bez badania stawu i ocenienia głównego problemu. Pozdrawiam.
Witam. Od 2 lat ćwiczę na siłowni. Miesiąc temu zacząłem odczuwać trzeszczenie w barkach przy kręceniu ramionami w przód lub w tył. Oprócz tego czuję delikatne przeskakiwanie na górze prawej… Czytaj więcej »
Witam serdecznie,
zdecydowanie polecam bardziej dobrego fizjoterapeutę, który oceni problem funkcjonalny (takowy prawdopodobnie Pan ma) i pokaże dokładnie co można z nim zrobić. Pozdrawiam!
Czy jeśli przy którym kolwiek ćwiczeniu odczuwam ból lub dyskomfort lub coś po prostu przeskakuje to nie robić tego ćwiczenia? ?? Pozdrawiam
Witam,
oznacza to, że powinien Pan skonsultować ćwiczenia z fizjoterapeutą zanim zacznie je Pan wykonywać. Pozdrawiam!
Witam, miałam wczoraj robione usg stawu barkowego. Oto wyniki: W badaniu USG widoczny jest pierścień rotatorów o niejednorodnie wysokim echu, o zatartej strukturze włókien. Przyczep ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego… Czytaj więcej »
Witam,
opis USG sam w sobie jest interpretacją badania, co chciałaby Pani wiedzieć dokładnie? 🙂
Witam, może i w moim przypadku coś Pan doradzi. Rozciągam barki i plecy dość intenstywnie (mozna powiedzieć, że prawie jak kontorcja) od ok. kilku trenigów podczas kierowania rąk za głowę… Czytaj więcej »
Witam,
nie jestem w stanie odpowiedzieć Panu sensownie bez zbadania stawu ramiennego. Takie trzeszczenie może być spowodowane co najmniej z kilku powodów, po prostu trzeba to zbadać. Pozdrawiam!
Dzień dobry, czy jak przy cwiczeniu np. “Roracja zewnętrzna stawu barkowego przeciwko oporowi taśmy w ustawieniu horyzontalnym (odwiedzenie 90 stopni)” słyszę strzelanie w barku to wykonywać je? Nie czuje przy… Czytaj więcej »
Witam, jeśli taki objaw się pojawia to prawdopodobnie ćwiczenie nie jest dla Pana i powinno być zmodyfikowane. To tylko przykłady, nie są prawidłowe dla wszystkich pajcentów, dlatego warto sprawę skonsultować… Czytaj więcej »
Dzień dobry,
bardzo proszę o podpowiedź, czy powyższe ćwiczenia będą pomocne przy zmianach przeciążeniowych okolicy entezy kostnej (ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego)
Pozdrawiam
Witam,
prawdopodobnie nie. Entezopatie leczy się innymi metodami. Pozdrawiam!
Po 3 miesiącach l-4 wykonano MR barku prawego. teraz już lewy tez szwankuje. Diagnoaz “Uszkodzenie ścięgna m. nadgrzebieniowego. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w stawie AC.”. Lekarz kieruje mnie na atroskopie, a… Czytaj więcej »
Witam,
jak najbardziej warto spróbować rehabilitacji zamiast zastrzyku sterydowego. Pozdrawiam!
Bardzo dobry poradnik. Zwięźle i rzeczowo, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Gratulacje! Dzięki.
Witam Proszę o zdanie,czy w przypadku ( wynik MR) uszkodzenia ściegna m. nadgrzebieniowego, zaawansowanego zwyrodnienia w stawie AC, po 3 miesiacach od rozpoczęcia sie ostrych dolegliwości,teraz inaczej boli i przeskakuje,lekarz… Czytaj więcej »
Witam,
w takim przypadku zawsze możliwa jest próba leczenia zachowawczego. Pozdrawiam.
Witam, Jestem studentem, mam 21 lat. Co jakiś czas odczuwam bardzo silny ból barku. Raz na kilka miesięcy. W międzyczasie bywa ” lepiej raz gorzej” , lecz jeśli pojawia się… Czytaj więcej »
Witam serdecznie, niestety bez szczegółowego badania niewiele można tu powiedzieć, skoro kilka medycznych “głów” nie znalazło przyczyny nawet po diagnostyce klinicznej. Choć bym chciał pomóc internetowo to nie jestem w… Czytaj więcej »
Witam, U mnie niestety występuje pewien problem z barkiem, a mianowicie mając ustawione ramię poziomo (jak przy wyciskaniu sztangi) to cofając łokieć najzwyczajniej przeskakuje coś na krawędzi z przodu. Wrażenie… Czytaj więcej »
Witam, proszę skrócić sobie drogę przez specjalistów i od razu udać się do dobrego fizjoterapeuty. Lekarze z badań nie wychwycą problemu biomechaiki, od tego właśnie są specjaliści rehabilitacji i takowy… Czytaj więcej »
Witam, 8 tyg temu zwichnąłem lewy bark na siłowni. 3 tyg w gipsie, a teraz kończę 2 tyg rehabilitację na której wykonywałem 2 ćwiczenia w odciążeniu plus laser, prądy, magno.… Czytaj więcej »
Witam, to co Pan opisał nie można nazwać rehabilitacją, bo nie na tym powinna ona polegać. Musi się Pan skonsultować z dobrym terapeutą manualnym, który ustali panu indywidualny plan ćwiczeń,… Czytaj więcej »
Sami się nie leczcie jesli nie wiecie jaką chorobę macie 🙂 Najpierw wizyta u ortopedy, USG 🙂 Jeśli jest to np. zwapnienie ściegna nadgrzebienowego – bardzo częsta dolegliwość (zespół boelsnego… Czytaj więcej »
Witam,
najpierw rada żeby się samemu nie leczyć, później rady jak to zrobić z internetem…dość ciekawe podejście. 😀 Pozdrawiam!
Witam. Mam problem z barkiem, gram w siatkówke 4/5 razy w tygodniu. Od półtora roku odczuwam ból przy uderzeniu piłki. W codziennych czynnościach bólu nie ma w ogole, na siłowni… Czytaj więcej »
Witam,
uważam, że to nie rozwiąże problemu. Tu trzeba postawić dobrą diagnozę skąd to przeciążenie i popracować na przyczynie problemu, a nie skutku w postaci obrzęku w stawie. Pozdrawiam!
witam , w moim opisie USG napisano : uszkodzenie tylnej części obrąbka wraz z kostną krawędzią, odwrócone kostne uszkodzenie Bankarta wraz z tylnym obrąbkiem, odwrócone uszkodzenie Hilla -Sachsa średnicy ok.10mm.… Czytaj więcej »
Witam,
proszę je najpierw skonsultować z fizjoterapeutą, uszkodzeń jest dużo i mogą pogorszyć sprawę zamiast polepszyć w takim przypadku. Pozdrawiam!
Czy podczas rotacji zewnętrznej w odwiedzeniu z taśmą nie dochodzi do jeszcze większej kompresji pod wyrostkiem barkowym i wspomnianego trzeszczenia? Unikam tego ruchu, a i w swoim barku czuję silniejsze… Czytaj więcej »
Jeśli jest ona wykonywana biernie tak, jeśli czynnie napinające się mięśnie stożka rotatorów powinny centralizować głowę kości ramiennej w stawie. Osobiście w przypadku bólu lub trzeszczenia przy tym ćwiczeniu u… Czytaj więcej »
Dobry wieczór, czy myśli Pan, że pomogą mi te ćwiczenia, podczas robienia ich chrupocze mi bark, ale nie boli, tylko po wysiłku takim powyżej 1h zaczyna mnie tak jakby ciągnąć… Czytaj więcej »
Witam,
nie. W takim przypadku pomoże Ci fizjoterapeuta, który Cię zbada i dobierze indywidualnie ćwiczenia. Pozdrawiam!
Witam mam pytanie co jezeli cwicze jiz jakis czas a to nic nie pomaga wizyty u rehabilitanta tez nic nie daja czego mozna sie spodziewac ? 🙁
Witam,
może warto zmienić fizjoterapeutę lub wybrać się do ortopedy i zasięgnąć jego opinii. Pozdraiwam.
Dzień dobry, proszę o radę. Mam pacjenta, który ma problem z barkiem od kilku lat, brak uchwytnej przyczyny. Ograniczone są zakresy ruchu w każdym kierunku ale nie występuje przy tym… Czytaj więcej »
Witam,
sprawdzić przyczynę i mobilizować jeśli to tylko przykurcz torebkowy. Jeśli co innego to znaleźć rozwiązanie znając przyczynę dolegliwości. Nie da się sensownie zaplanować rehabilitacji bez dokładnej diagnostyki. Pozdrawiam!
Witam.
Czy te ćwiczenia można wykonywać kiedy odczuwa się jakikolwiek ból w barku czy raczej trzeba poczekać do momentu kiedy zostanie tylko odgłos strzelania?
Witam, to tylko schematyczne, przykładowe ćwiczenia. Nie każdy może je wykonywać i nie powinny być wykonywane jeśli dolegliwości się zwiększają. Proszę je najpierw skonsultować z fizjoterapeutą na wizycie. Dopiero o… Czytaj więcej »
Witam, czy jest to normalne, że wraz z zaczęciem ćwiczeń trzeszczenie w barku się nasiliło? Jest to tylko etap przejściowy czy może jednak nie powinno go być? Dodam, że nie… Czytaj więcej »
Witam,
może te ćwiczenia nie są dla Pana albo wykonuje je Pan nieprawidłowo. Pozdrawiam!
Dzień dobry, mam pytanie na temat innego ćwiczenia – czy ćwiczenie polegające na powolnym obrocie ręką (dłoń dotyka barku, ręka zgięta w łokciu) to dobre ćwiczenie na rotatory? Pamiętam jeszcze… Czytaj więcej »
Witam,
nie mam pojęcia o jakie ćwiczenie chodzi. Pozdrawiam!
Witam, niestety chrupie mi w barkach 🙁 Ćwiczę na siłowni 3 dni w tyg. Czy wdrożyć 3 serię tych 7 ćwiczeń po 20 powtórzeń w dni nietreningowe? Czy zrobić to… Czytaj więcej »
Witam, osobiście po prostu skonsultowałbym się na żywo z fizjoterapeutą, który ułoży trening uzupełniający lub skoryguje aktualnie wykonywane ćwiczenia aby pozbyć się problemu. Do tego jest jednak potrzebna dokładna diagnostyka… Czytaj więcej »
Witam Pana serdecznie 😉 Mam pewien problem z barkiem… Tzn mam pracę fizyczna (linia produkcyjna) i podczas podnoszenia 1,5 kg płyty (przez 1 godz ok. 700 razy muszę ją podnieść)… Czytaj więcej »
Witam,
proszę się udać do fizjoterapeuty na wizytę. Nie wiem jak miałbym Pani pomóc w takim przypadku przez internet? 🙂 Pozdrawiam!
Czyli może być to coś poważniejszego… 😐 Bez specjalisty się nie obejdzie jednak. Dziękuję za Pana odzew i pozdrawiam 😉
Dzień dobry jeżeli podczas wykonywania ćwiczenia z zdjęcia pierwszego i ostatniego czuje w barku że coś tam przeskakuje wykonywać dalej te ćwiczenia?
Jesli nie daje to dolegliwości bólowych to nie ma przeciwwskazań. Proszę pamiętać, że ćwiczenia jednak powinny być skonsultowane z fizjoterapeutą na żywo jeśli coś Pana niepokoi podczas ich wykonywania. Pozdrawiam!
Dobry wieczór. Od 3 miesięcy mój 8 letni synek skarży się na łupanie/ przeskakiwanie w barku. Myślałam że to może chwilowe ale niestety . Nadal bardzo Mu w tym barku… Czytaj więcej »
Witam,
niestety nie zajmuję się rehabilitacją dzieci. Musiałaby się Pani udać z synem do specjalisty w tej dziedzinie aby dobrał bezpieczne ćwiczenia i zaplanował terapię. Pozdrawiam!
Witam serdecznie. Od kilku lat zmagam się z bólem i “trzaskaniem” w prawym barku. Teraz zaczynam odczuwać dyskomfort w lewym barku. Nie wiem czy to nie jest spowodowane większą eksploatacją… Czytaj więcej »
Witam, myślę, że przy tak długo trwających objawach dobrze byłoby ułożyć plan indywidualnie po badaniu obręczy barkowej i Pana postawy. Może trzeba tu włączyć kilka dodatkowych ćwiczeń aby problem zniknął.… Czytaj więcej »
Witam Mam pare pytań 1. Jeśli przeskakuje mi tylko lewy bark lecz nie czuje jeszcze bólu to najlepiej będzie skupienie się w całości na ćwiczeniach na uszkodzony czy na jeszcze… Czytaj więcej »
Witam, nie znam Pana przypadku dokładnie. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytania bez diagnostyki pacjenta. Proszę udać się do fizjoterapeuty na wizytę żeby ocenił Pana problem i odpowiedział… Czytaj więcej »
Witam mam pytanie miałem zwichniety bark i teraz od czasu do czasu mi wypada dodatków w obydwu barkach coś mi strzela w tym co był zwichniety czuć czasem ból czy… Czytaj więcej »
Witam,
przy nawykowym zwichnięciu barku nie spodziewałbym się cudów nawet po najlepszej rehabilitacji. Najpierw trzeba go ustabilizować strukturalnie (zazwyczaj odpowiednim zabiegiem operacyjnym), a później popracować z fizjoterapeutą. Pozdrawiam!
A jaki konkretnie zabieg Pan poleca artroskopie? Jaki jest czas potem chorobowego po operacji. Co mogę teraz zrobić żeby chociaż trochę go wzmocnić?
Dzień dobry. Mam silny ból barków po przebudzeniu, muszę przez siłę nimi poruszać żeby wszystko wróciło do normy. Co może być tego przyczyną? Czy dość długie noszenie dziecka(10kg)w ciągu dnia… Czytaj więcej »
Witam,
nie wiem, warto byłoby to sprawdzić w diagnostyce na wizycie u fizjoterapeuty. Może Pani spróbować wykonać te ćwiczenia, jeśli pomogą to ok, jeśli nie to warto dalej konsultować. Pozdrawiam!
Szanowny Panie Piotrze, proszę napisać czy po całkowitym zerwaniu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, można, stosując leczenie zachowawcze, powrócić do pełnej sprawności, tak jak jest to możliwe bez rekonstrukcji ACL
Witam,
sprawność prawdopodobnie nie będzie pełna, ale czasami dobre leczenie zachowawcze w takich przypadkach jest wystarczające do względnie normalnego funkcjonowania pacjenta. Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za odpowiedź;)
Aaaa witam.. mam mały problem 👉👈 Jednego dnia wstałam sobie z łóżka, i zaczęło mnie boleć Lewe ramie.. gdy podnosze cała rękę do góry.. 😿 również strzela za każdym razem,… Czytaj więcej »
Witam,
proszę się udać do fizjoterapeuty na konsultację i diagnostykę. Pozdrawiam!
Witam Jestem poczatkujacym fizjoterapeuta mam pacjenta, który ma ograniczoana ruchomosc przy odwiedzeniu stawu barkowego i rotacji zewnetrznej. Przy tym ruchu pacjent odczuwa dyskomfort w przedniej części st. barkowego jest to… Czytaj więcej »
Witam serdecznie,
pewnie poszukałbym problemu w okolicy mięśni piersiowych lub podłopatkowego. Bardzo fajnie całą diagnostykę i rozwiązywanie problemów opisuje Krzysiek Guzowski w swoim webinarze, który znajdziesz tutaj:
https://www.fizjologika.pl/sklep/webinar-zrozumiec-bark-od-teorii-do-skutecznej-praktyki-terapeutycznej/
Pozdrawiam!
Cześć, mam do Ciebie pytanie:) Jestem 2 lata po artroskopii barku metoda Latarjet oraz rekonstrukcja ścięgna m. Nad i podgrzebieniowego. Trenuje sporty walki od 10 lat, jestem czynnym zawodnikiem. Od… Czytaj więcej »
Witaj,
na pewno dałby się zbadać i zdiagnozować przez dobrego fizjo od barków. Może to bardziej problem funkcjonalny niż strukturalny i da się go szybko usunąć. Pozdrawiam!
Dziękuję za szybka odpowiedź:)
Życzę sukcesów i wiele zdrowia:)
Pozdrawiam